1/2022

TOP 10 nejčtenějších článků o odpadech v roce 2021

| autor: redakce0

800px-Fibichova,_kontejnery_na_tříděný_odpad.jpg
zdroj: wikimedia.org

Konec každého roku je spojen s bilancováním nad tím, co se povedlo nebo naopak nepovedlo. V redakci jsme se zahloubali do statistik a přinášíme vám přehled nejčtenějších článků o odpadech za letošní rok.

1. O nesrovnalosti nad vybudováním nového českého ISOHu se zajímají na Slovensku

Nejčtenějším se stal článek věnující se novému českému ISOHu. V rozsáhlém rozhovoru s ředitelem společnosti INISOFT, Miroslavem Jakušem, se uvádí že Ministerstvo nenavrhlo koncepci ISOH 2 správně a nový systém se do roku 2023 zřejmě vybudovat nestihne. Společnosti INISOFT před 20 lety český ISOH vytvořila a dodnes ho spravuje. V rozhovoru ředitel INISOFTu odpovídá na to, jaké změny má nová verze ISOHu přinést a zda se podle jeho zkušeností podaří ministerstvu naplnit záměry.

miroslav-jakus.jpg

2. Česko zaplavují výměty z třídicích linek. Odpadáři nevědí, co s nimi

Druhý nejčtenější článek letošního roku se zabývá problémem v nakládání s odpady, který přinesl nový odpadový zákon. Od ledna bylo zakázáno ukládat na skládky výměty z třídicích linek komunálních odpadů. Tím ale odpadářům začaly vznikat haldy odpadů, s kterými se dle nové legislativy nedá téměř nakládat.

plastic-4597962_640.jpg

3. Nová odpadová legislativa se dotkla citelně i sběru pneumatik

A zase nový zákon o odpadech, tentokrát se zaměřením na sběr starých pneumatik. Ten v našich končinách krom individuálního plnění dovozců a výrobců zajišťuje také kolektivní systém Eltma. Sběr této odpadové komodity nástupem platnosti nové legislativy dostál řadu změn, které jsou v článku popsány.

DSC_4024.jpg

4. Bude ISOH 2, nebo jen Potěmkinova víska?

Některá témata byla v letošním roce populárnější, než jiná. Nový Informační systém odpadového hospodářství je toho příkladem, jelikož se do žebříčku dostal hned dvakrát. V březnu vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí výběrové řízení na novou verzi ISOHu za cca 80 mil. Kč. Prostudování zadávacích kritérií vyvolává nemálo dotazů a dosazované odpovědi mohou vést ke spekulacím s nelichotivými závěry.

20210324_123246.jpg

5. Pro každého platí, že lež má krátké nohy. I pro ČAOH

Opět zabrousíme do legislativy, tentokrát ale skrze vyhlášku o podrobnostech nakládání s odpady, jejíž legislativní proces byl napínavý a neobešel se bez kritiky a řady dezinformací.

800px-Spalovna_Malešice-170.jpg

6. Plasty jako rostoucí problém v oblasti životního prostředí a klimatu: jak může Evropa tento trend zvrátit?

Horským tématem dnešní doby jsou plasty a jejich neustále se zvyšující množství, dopad na biologickou rozmanitost a podíl na změně klimatu, stejně tak i způsob, jak s nimi nakládat z hlediska oběhového hospodářství. K tématu se vyjadřuje Evropská agentura pro životní prostředí.

bottles-4251473_640.jpg

7. Prováděcí předpisy k nové odpadové legislativě

V létě jsme zveřejnili přehled vyhlášek, které byly v rámci nové odpadové legislativy dosud vydány, a těch, které Ministerstvo životního prostředí v současné době připravuje.

800px-Waste_collection_in_Prague_(2011).jpg

8. V recyklaci se začnou dít věci

Hned na začátku roku jsme se v polemice zaměřili na to, co je v nové odpadové legislativě považováno za „recyklaci“. Odborníků jsme se zeptali na to, jak se v dosavadním zákoně o odpadech uváděla recyklace a jak se bude uvádět v nové legislativě.

bottles-2324335_640.jpg

9. Co dělat s použitými respirátory a samotestovacími sadami?

Téma koronaviru rezonovalo i v letošním roce. Ačkoliv i před rokem 2021 vydalo Ministerstvo životního prostředí doporučení, jak nakládat s infekčními odpady, se zpřísňujícími se opatřeními proti koronaviru se proměnilo i množství a podoba odpadu z osobních ochranných prostředků.

mask-5391310_640.jpg

10. Historicky první česká publikace o cirkulárním odpadovém hospodářství je na světě

Náš žebříček uzavírá pozitivní zpráva. Experti z digitálního odpadového tržiště Cyrkl vydali příručku zaměřenou na snižování uhlíkové stopy velkých společností a zároveň snižování jejich výdajů na nakládání s odpady. V článku je dostupný odkaz na příručku.

recycle-3361726_1280.png

A jako bonus přinášíme dalších 10 nejčtenějších článků:

11. Skládkování v této době je pro mě naprosto nepochopitelná záležitost

12. Pravda o recyklaci: Sklo

13. Prošlé léky do koše nepatří. Tak kam s nimi?

14. Kamenné prodejny, e-shopy a elektroodpad: jak funguje zpětný odběr?

15. Letní novinky v odpadové legislativě

16. Devastujeme si ve jménu ekologie životní prostředí?

17. V každé úlitbě je skrytý ďábel, komentuje třídicí slevu Michal Stieber

18. Na třídicí slevu dosáhne každá obec

19. Metodické pokyny MŽP k nové odpadové legislativě

20. Plasty v ohrožení? Zpracovatelé hlásí potíže

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO