1/2022

Prováděcí předpisy k nové odpadové legislativě

| autor: Martina Jandusova0

800px-Waste_collection_in_Prague_(2011).jpg
zdroj: wikimedia.org

Přinášíme přehled vyhlášek, které byly v rámci nové odpadové legislativy dosud vydány, a těch, které Ministerstvo životního prostředí v současné době připravuje.

Ministerstvo životního prostředí na prováděcích vyhláškách intenzivně pracuje, aby byly vydány co možná nejdříve.

Vyhláška č. 8/2021 Sb. o katalogu odpadů a posuzování vlastností odpadů

První vyhláškou, kterou Ministerstvo životního prostředí na začátku letošního roku vydalo, je vyhláška o katalogu odpadů a posuzování vlastností odpadů. Pro původce odpadů je to velmi důležitá vyhláška, lze z ní vyčíst, jak postupovat při zařazování odpadů do kategorie podle katalogu. Zároveň jsou v ní metody, podle kterých se dají posuzovat další vlastnosti odpadů.

Zařazování do druhu a kategorie se nijak nezměnilo, přibyla ale nová oblast, kterou je zařazování do poddruhu odpadu s osmimístným katalogovým číslem. Poddruh odpadu spadá do druhu odpadu, které má stejné první šestičíslí. Poddruhy se do konce roku 2023 používat nebudou. Byly doplněny poddruhy pro odpady, které dlouhodobě scházejí.

U některých komunálních odpadů je využití poddruhů fakultativní, čili bude využíváno pouze v případě, kdy se původce rozhodne je vytřídit z daného druhu odpadu (neželezné kovy, popel z domácích topenišť, odpad z kuchyní a stravoven rostlinného původu).

Zařazování do kategorie bude stejné jako doposud, novinkou je, že bude jen jedna možnost stanovování ekotoxicity. Vyhláška obsahuje obecnou úpravu vzorkování a zkoušení odpadů.

Další vyhláška a běžící legislativní procesy

MŽP následně vydalo prováděcí vyhláška k zákonu o obalech, Vyhlášku č. 30/2021 Sb. o provedení některých ustanovení zákona o obalech, a v tuto chvíli řeší několik dalších vyhlášek. 7. června postoupilo do meziresortního připomínkového řízení Vyhlášku o nakládání s výrobky s ukončenou životností. V chodu jsou legislativní procesy u dvou dalších vyhlášek.

První z nich je velmi specifická a zabývá se tím, kdy asfaltová směs přestává být odpadem anebo se stává vedlejším produktem. Vyhláška při jejichž splnění je asfaltová směs vedlejším produktem nebo přestává být odpadem byla do připomínkového řízení předložena už na podzim loňského roku. Během tohoto procesu ale MŽP začalo zvažovat, že by vyhlášku rozšířilo o penetrační makadam.

K přechodu odpadu do neodpadového režimu by Ministerstvo chtělo vydat více vyhlášek. Dále je v legislativním procesu Vyhláška o podrobnostech nakládání s vozidly s ukončenou životností.

Vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO