O nás

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

člověk ať už chce, nebo ne, působí na životní prostředí už jen faktem, že existuje. Musí uspokojovat své potřeby jak základní, tak i ty „navíc“ a v moderní vyspělé společnosti bohužel i ty potřeby „marnivé“. Lidé žijí v obcích a městech. Produkují odpadky, potřebují vodu, znečišťují vodu, musí topit, musí svítit, musí být mobilní, aby se dostali z bodu A do bodu B a zpět, chtějí se bavit, chtějí mít klid.

Vše, co děláme, působí na životní prostředí. Většinou negativně. Proto se lidstvo probouzí z nevědomosti a hlouposti a snaží se toto negativní působení na životní prostředí zmírnit nebo alespoň jej vyvážit. Snaha je mnohdy kontraproduktivní a města a obce v tom hrají velkou roli.

Vedení obcí a měst je zavaleno obrovskou škálou různých povinností a buďme upřímní, ne vždy je ekologie na prvním místě. Proto vznikl portál Komunální ekologie. Tento nový portál starostkám a starostům poradí, jak na to. Budeme přinášet nejaktuálnější informace, debatovat nad smysluplností některých opatření, radit a odpovídat na konkrétní dotazy obcí, ukazovat příklady dobré praxe a to vše v oblastech odpadů, vody, energií, ovzduší, dotací a dalších.

Kam s kaly z ČOV? Musíme svážet bioodpad celý rok, i v zimě? Nechci skládkovat, ale je to nejlevnější, co s tím? Jak zlevnit odpadové hospodářství obce? Kdy je dobré se spojit s ostatními obcemi? Jak stanovit cenu vody? Provozovat ČOV sami, nebo se připojit k většímu celku? Jak plnit limity? Co s nezbednými občany, kteří znečišťují ovzduší v obci lokálním topeništěm? Jak se politicky shodnout na správných krocích směrem k ekologizaci města a obce?

Nejsem si jist, že odpovíme na všechny otázky, ale určitě se o to budeme snažit. Snad si na našem portálu každý najde něco toho „svého“.

Pavel Mohrmann
šéfredaktor

avatar

Pavel Mohrmann

šéfredaktor

avatar

Martina Jandusová

vedoucí redakce

avatar

Partneři

Satturn
AB Plast
Nadace partnerství
Partner - SOVAK