Začátkem nového roku vstoupila v účinnost nová odpadová legislativa a přinesla řadu změn. Mimo jiné došlo ke změně toho, co je považováno za „recyklaci“ a proto jsme oslovily odborníky, kterých jsme se na celou věc zeptali. Ačkoliv se nám z některých stran dostalo vágních odpovědí, lze očekávat, že se změní mnohé.
Obrátili jsme se na Českou asociaci oběhového hospodářství, Ministerstvo životního prostředí, společnost JRK Česká republika zabývající se odpadovým hospodářstvím, a autorizovanou obalovou společnost EKO-KOM, kterých jsem se zeptali, jak se změnila definice recyklace a zda by mohlo dojít k tomu, že Česká republika bude vykazovat jiná čísla recyklace.
Jak se v dosavadním zákoně o odpadech uváděla recyklace a jak se bude uvádět v nové legislativě?
Miloš Kužvart, Česká asociace oběhového hospodářství
Podle legislativy platné do konce roku 2020 byl za recyklaci považován vstup do technologie, která z vytříděných odpadů vyrobí druhotnou surovinu. Prakticky to znamenalo vstup na dotřiďovací linku.
Nové evropské směrnice, které byly v prosinci transponovány do nové odpadové legislativy, posunují měřící bod recyklace na úroveň výstupu z dotřiďovacích linek, tedy vyrobenou druhotnou surovinu od které se ještě odečtou ztráty v procesu recyklace. Další změnou je to, že doposud se mohlo započítávat do recyklace i výroba alternativních paliv, což od roku 2021 není možné a je to považováno pouze za formu využití.
EKO-KOM, a.s.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Petr Utěkal - p.utekal@gmail.com 25.1.2021 9:31
A proč jste neoslovili i někoho z provozů, které se zabývají recyklací, nebo odborníky na vývoj třídicích a recyklačních technologií? Zajisté byste se nedočkali vágních odpovědí, ale zasvěceného a pravdivého pohledu na naši pseudorecyklaci.