1/2024

V recyklaci se začnou dít věci

| autor: Martina Jandusova1

bottles-2324335_640.jpg
zdroj: Pixabay

Začátkem nového roku vstoupila v účinnost nová odpadová legislativa a přinesla řadu změn. Mimo jiné došlo ke změně toho, co je považováno za „recyklaci“ a proto jsme oslovily odborníky, kterých jsme se na celou věc zeptali. Ačkoliv se nám z některých stran dostalo vágních odpovědí, lze očekávat, že se změní mnohé.

Obrátili jsme se na Českou asociaci oběhového hospodářství, Ministerstvo životního prostředí, společnost JRK Česká republika zabývající se odpadovým hospodářstvím, a autorizovanou obalovou společnost EKO-KOM, kterých jsem se zeptali, jak se změnila definice recyklace a zda by mohlo dojít k tomu, že Česká republika bude vykazovat jiná čísla recyklace.

Jak se v dosavadním zákoně o odpadech uváděla recyklace a jak se bude uvádět v nové legislativě?

Miloš Kužvart, Česká asociace oběhového hospodářství

Podle legislativy platné do konce roku 2020 byl za recyklaci považován vstup do technologie, která z vytříděných odpadů vyrobí druhotnou surovinu. Prakticky to znamenalo vstup na dotřiďovací linku.

Nové evropské směrnice, které byly v prosinci transponovány do nové odpadové legislativy, posunují měřící bod recyklace na úroveň výstupu z dotřiďovacích linek, tedy vyrobenou druhotnou surovinu od které se ještě odečtou ztráty v procesu recyklace. Další změnou je to, že doposud se mohlo započítávat do recyklace i výroba alternativních paliv, což od roku 2021 není možné a je to považováno pouze za formu využití.

EKO-KOM, a.s.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. A proč jste neoslovili i někoho z provozů, které se zabývají recyklací, nebo odborníky na vývoj třídicích a recyklačních technologií? Zajisté byste se nedočkali vágních odpovědí, ale zasvěceného a pravdivého pohledu na naši pseudorecyklaci.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP