Dnes zveřejňujeme přehled nejčtenějších článků v letošním roce z oblasti vody. Které to jsou?
1. Výsledkem programu Dešťovka je nejdražší zavlažování na světě
Petr Havel, šéfredaktor portálu Naše voda, se v článku věnuje dotačnímu programu Ministerstva životního prostředí s názvem „Dešťovka“. Zejména části programu, jejímž prostřednictvím se dotuje využití srážkové vody na splachování a zalévání zahrad. Nejčtenější článek letošního roku porovnává náklady a důsledky využití Dešťovky s jinými formami šetření s vodou.

2. Polemika: Jak srážkové vody ovlivňují ČOV?
V polemice jsme se zaměřili na srážkové vody odvedené do kanalizace, které čistírnám odpadních vod způsobují kapacitní i technologickou zátěž, a tím i finanční zátěž pro všechny napojené. Odborníků jsme se zeptali, co si o tom celém myslí.

3. Odpovědné hospodaření s vodou a vodní audit
Na začátku roku vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo novou výzvu z programu OPPIK, díky které mohou malé a střední průmyslové podniky prověřit a případně vylepšit hospodaření s vodou v rámci tzv. vodního auditu. Článek se zabývá tímto dotačním titulem.

4. Nakládání s čistírenskými kaly: V Evropě, Česku a v zákoně o odpadech
V článku se Ondřej Beneš a Filip Wanner se zabývají nakládáním s čistírenskými kaly z pohledu nejen národní, ale i evropské legislativy. Informace zazněly na 25. ročníku odborného semináře s názvem „Nové metody a postupy při provozování ČOV“.

5. Je kvalitnější a ekologičtější balená, kohoutková nebo filtrovaná voda?
Španělští vědci porovnali dopady na zdraví a životní prostředí vody z PET láhvi s vodou kohoutkovou a filtrovanou vodou. Mimo jiné dospěli k tomu, že ačkoliv je voda z vodovodu nezávadná, v mnoha částech světa je stále nepopulární a lidé jí nedůvěřují.

6. Směrnice, která chce zvýšit kvalitu vody z vodovodu, byla vydána. Jak se dotkne ČR?
I další článek se zabývá kohoutkovou vodou. V lednu nabyla účinnosti evropská směrnice o pitné vodě, jejímž cílem je zlepšit kvalitu a bezpečnost vody z vodovodu, a zároveň všem v Evropské unii usnadnit přístup k pitné vodě.

7. Odpadní voda je nechtěné dítě
Karel Plotěný, jednatel společnosti ASIO TECH a ASIO NEW, přibližuje v článku téma odpadní vody, která u nás nechtěným dítětem, o které se nechtějí starat ani vodaři a ani odpadáři.

8. Polemika: Kdy se recyklace vody vyplatí a kdy už ne?
Co všechno je nutné zvážit, když uvažuji nad tím, zda budu recyklovat vodu? Lze nějak charakterizovat, kdy se už recyklace vody nevyplatí? Na tyto otázky odpovídají vodohospodářští odborníci.

9. SčVK: Investování do obnovy vodárenské infrastruktury je nikdy nekončící proces
Mario Böhme ze Severočeská vodárenské společnosti přibližuje investice, které skupina v letošním roce měla v plánu realizovat. Jedná se především o prostředky na na obnovu a modernizaci infrastrukturního majetku.

10. Problémy s financováním vodního hospodářství trvají. Nepomohla ani novela
Náš žebříček zakončuje téma suché novely vodního zákona a její dopad na systém financování vodního hospodářství, ke kterému se vyjadřují státní podniky povodí.

Dalších 10 nejčtenějších článků:
11. Zhoršuje se kvalita pitné vody nebo ne?
12. Menší subjekty mají větší problémy se zákonem o vodách
13. Proč vzrůstají počty nakažených legionellózou
14. Vodní audit průmyslového závodu a zkušenosti s jeho zpracováním
15. Co všechno musíme udělat, abychom si mohli pořídit vlastní studnu?
16. Sucho sužuje velkou část planety. Pomoci by mohl S.A.W.E.R.
17. Stav Koncepce vodní dopravy ČR a návrh dalšího postupu
18. I vodáctví má svou stinnou stránku
19. Jak může legislativa podpořit opětovné využívání vyčištěné vody?
Komentáře