2/2023

Je kvalitnější a ekologičtější balená, kohoutková nebo filtrovaná voda?

| zdroj: voda-portal.sk3

pexels-andrea-piacquadio-3830856.jpg
zdroj: pexels

Vědci z barcelonského institutu porovnali dopady na zdraví a životní prostředí vody z PET láhvi s kohoutkovou vodou a filtrovanou vodou. Ačkoliv je voda z vodovodu nezávadná, v mnoha částech světa je stále nepopulární a lidé jí nedůvěřují.

ISGlobal, barcelonský institut pro globální zdraví, se zabýval otázkou, jaká je nejlepší možnost individuální spotřeby vody, v případě, že vezmeme v úvahu dopady na zdraví a životní prostředí. Podle nové studie je minimálně ve městě Barcelona voda z vodovodu alternativou, která nabízí nejvíce výhod.

Spotřeba balené vody v posledních letech celosvětově prudce roste. Předchozí výzkumy naznačují, že tento trend lze částečně vysvětlit subjektivními faktory, jakými jsou chuť, zápach, nedůvěra v kvalitu veřejné vody z vodovodu a marketing společností vyrábějících balenou vodu.

Cílem nové studie, která byla publikována v časopise Science of the Total Environment, bylo poskytnout objektivní údaje o třech různých možnostech spotřeby vody: balené vodě, kohoutkové vodě a filtrované vodě z vodovodu.

Dopady na zdraví a na životní prostředí

Dopady na životní prostředí a dopady na zdraví se obvykle posuzují odděleně, protože se na jejich vyhodnocení používají rozdílné metodiky, které podávají odlišné výsledky. Dopady na životní prostředí lze odhadnout pomocí metodiky zvané "posuzování životního cyklu".

Dopady na lidské zdraví se odhadují pomocí postupu, který se nazývá "hodnocení dopadů na zdraví". V nové studii se vědci pokusili poprvé překonat tuto metodologickou bariéru a v jedné analýze zkombinovali obě analytické metody.

Kvalita kohoutkové vody může být v různých městech nebo zemích odlišná. Výzkumný tým se pro účely studie zaměřil na město Barcelona, ​​kde popularita balené vody stále roste, přestože se v posledních letech zvýšila kvalita vody tekoucí z vodovodního kohoutku.

Životní cyklus posuzovali pomocí specifického softwaru a metody zvané ReCiPe, která jim umožnila odhadnout škody na ekosystémech a dostupnosti zdrojů i nepřímé dopady na lidské zdraví vyplývající z výrobních procesů balené vody a vody z vodovodu. Při hodnocení dopadů na zdraví byly použity údaje o spotřebě vody a o hladinách chemických sloučenin v dodávkách vody, které poskytl barcelonský úřad veřejného zdravotnictví.

Balená voda na tom není moc dobře

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Voda z veřejného vodovodu je napadnutelná různým způsobem, není to jistota tedy záruky bezpečnosti. To se již v dějinách stalo dost podobného. Proto nedůvěra. Zkuste to někdo vyvrátit, nejde to. Láhev je na tom lépe. Z tohoto pohledu, a mj. PE není ideální hmota pro delší skladování potravin. To přece víme, že se posléze vylučuje do tekutiny antimon těžkých kovů EPA. Po druhém naplnění, tedy od výroby.

  2. Počúvajte, Kefalín, a čo si vy predstavujete pod takým výrazom "antimon těžkých kovů EPA" ? To jsou strašlivé kydy.

  3. Výzkumný tým se pro účely studie zaměřil na město Barcelona, ​​kde popularita balené vody stále roste, přestože se v posledních letech zvýšila kvalita vody tekoucí z vodovodního kohoutku. Zaujímavé zistenie n značujúce že s kvalitou vody " tekoucí z vodovodního kohoutku." to asi nebolo tak cool a zrejme sú tam ešte rezervy. teda otázka ,prečo ju ľudia viac nepijú. Aký je teda rozdiel medzi "balenou " vodou a z "vodovodního kohoutku." . pokiaľ je ťazená z podzemia rozdiel je akými minerálmi preteká a potom v doprave potrubím alebo PE fľašami. Tu potom u balených vôd sa delia svojími špecifickými vlastnosťami a vyberáme si ich podľa chuti a zloženiu , ktoré preferujeme a väčšinou aj trochu sýtené. Voda " tekoucí z vodovodního kohoutku." je štandardizovaná z najbližšieho možného zdroja ,kde sa sleduje , aby nemala nežiadúce látky. s prímesou látok z vodovodného potrubia od kovov po Legionely. Povrchové vody ktoré sú hlavným zdrojom verejnej vodovodnej siete , sú vlastne dažďové vody , bez minerálov, ktoré tvoria chuťové zložky vody, teda skôr pripomínajúce destilovanú vodu, obohatenú CO2. Táto voda aj pri maximálnej snahe pri súčasnom znečistení životného prostredia po čističkách, pesticídoch , liekov ,atd. určite sa nedá dokonale vyčisťiť , len znížiť na úroveň tolerovanú Hygienickými normami o chuti už ani nehovoriac . Preto pri možnosti výberu ľudia volia vody balené . Pokiaľ by sa voda balila do sklenených fliaš , pominula by oprávnená výhrada jej kontaminácie z obalu . Neviem prečo sa to nepraktizuje a nedistribuje tak ako za čias ,keď plasty neovládli Zem.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP