2/2023

Seriál o plastech XXXII.: Mikroplasty

| autor: František Vörös, konzultant0

abstract-background-carnival-celebration-christmas-colorful-1434111-pxhere.com
zdroj: pxhere.com

Obecně lze konstatovat, že v přírodě je přítomno značné množství cizorodých látek (kontaminantů) od pesticidů, přes nanočástice různých materiálů, včetně plastů, až po zbytky léčiv. Rozvoj moderní měřící techniky umožňuje stanovit jejich množství až v množství jednoho dílu na miliardu (ppb). Vědci zjistili, že ve vodě je přítomno tisíce polutantů, které většinou nezachytí ani čistírny odpadních vod.

V případě plastů je pozornost zaměřena na přítomnost mikroplastů, které jsou definovány velikostí pod 5 mm. Mohou se vyskytovat jako primární, úmyslně vnesené do produktů, např. v kosmetice, nebo jako sekundární, což jsou produkty rozkladu plastů při jejich zpracování a aplikacích. I když ekologický dopad mikroplastů na zdraví živočichů a člověka není uspokojivě objasněn, jsou mikroplasty často považovány za polutanty s možným negativním vlivem na lidské zdraví, aniž by studie negativní vliv prokazovaly.

Výskyt mikroplastů ve vodním prostředí je realitou, avšak vypovídací schopnost pro uváděné počty chybí standardní postup pro odběr vzorků a pro vlastní analýzy. Vědci z University of Michigan vyvinuli novou metodu mapování mikroplastů ve světových oceánech. Pomocí satelitního systému NASA zaznamenávají koncentraci a pohyb plastových částic v ústích řek a v mořích. Potvrdili, že nejvíce mikroplastů přitéká do moří z řek Jangcetiang a Gangy.


Příspěvkem bych chtěl aktualizovat informace, které byly publikovány na tomto webu, jako např.:


Již v roce 2018 schválil Europarlament legislativu pro pitnou vodu, která zpřísňuje limity pro obsah olova a PFAS látky a zavádí povinnost monitorovat mikroplasty. Studie Ústavu pro hydrodynamiku AVČR prokázala přítomnost mikroplastů v surové i pitné vodě v množství 300-900 částic na litr vody. Americký výzkum z roku 2018 zjistil mikroplasty v 93 % balené pitné vody v množství 10,4 mikročástic na litr vody, což je dvojnásobek ve srovnání s kohoutkovou pitnou vodou. Podle studie francouzského sdružení Agir se většinou jednalo o čtyři typy plastů – polypropylen, polyetylen, polyuretan a polyethylentereftalát, které se do vody dostaly z lahve a uzávěru, nebo při plnění.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP