1/2024

Omezte znečišťování moří plasty

| autor: František Vörös – konzultant0

Plasty v moři
zdroj: Pixabay

Pokud nezačne lidstvo rychle konat, můžeme se v roce 2050 dočkat toho, že v mořích bude plavat více plastů než ryb.

K omezení znečišťování moří plasty důrazně vyzývají dvě nedávno publikované zprávy: v červnu byla zveřejněná 5. kontrolní zpráva o plnění iniciativy Marine Litter Solutions, v červenci byla publikovaná 152stránková studie „Breaking the Plastic Wave - A Comprehensive Assesment of Pathways Towards Stopping Ocean Plastic Polution“ (více k tomu na www.plastics.ellenmacarthurfoundation.org nebo www.pewtrust.org,či www.systemiq.earth).

Nutno podotknout, že problematikou plastů v mořích se webu Průmyslové ekologie pravidelně zabýváme, když např. dne 12. 8. 2019 byl Martinou Jandusovou zveřejněn článek Plastový odpad v oceánech: Čí je to chyba.

Do první iniciativy je Česko zapojeno jako člen asociace Plastics Europe. Řešení problému s plastovým odpadem vyžaduje celosvětovou spolupráci. V březnu 2011 během 5. mezinárodní konferenci o ochraně moří na Havaji se představitelé plastikářských asociací dohodli o řešení problémů plastových odpadů v mořích v šesti klíčových oblastech: vzdělávání, výzkum, veřejná politika, sdílení osvědčených postupů, recyklace a omezování ztrát granulátů v procesu výroby, distribuce a zpracování.

Pátá kontrolní zpráva o plnění závazků konstatuje, že bylo zahájeno nebo již splněno 400 aktivit na ochranu moří proti plastovému znečištění. Rozmanitost závazků sahá od čištění pláží a regionálních úklidů až po rozšíření systémů s nakládání s odpady, zvyšování povědomí a vzdělávací kampaně i globální výzkumné projekty. Nárůst počtu projektů je doprovázen zvýšením počtu spolupracujících partnerů, včetně místních nevládních organizací, úřadů nebo vědeckých pracovišť.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP