Tag: PLASTY

pexels-magda-ehlers-pexels-2547565

Aktuality / Odpady / 21. 5. 2024

Co obnáší rozbory odpadních plastů?

Mezi odbornou veřejností je dobře známo, že se EKO-KOM věnuje celé řadě rozborů různých odpadů, při nichž analyzuje jejich skladbu. Každý typ odpadu vyžaduje při analýzách mírně odlišný přístup, a to zejména kvůli rozdílným charakteristikám jako je heterogenita, velikost jednotlivých kusů, možnosti manipulace s odpadem, intenzita produkce apod. V tomto článku se podíváme na to, co obnáší rozbory odpadních plastů ze žlutých kontejnerů, popelnic a pytlů.

bozhin-karaivanov-w-a4k1U8oWo-unsplash

Chemie / Publicistika / 14. 5. 2024

Seriál o plastech XXXXV.: Polyamidy

V letošním roce uplyne 86 let od zahájení první průmyslové výroby syntetického hedvábí - polyamidových vláken PA 66 u americké firmy DuPont dle patentů Carotherse. V roce 1940 začala vyrábět česká společnost Baťa ve Zlíně dle patentů Wichterleho polyamidová vlákna z kaprolaktamu. Průmyslová výroba byla zahájena v roce 1950 v Silonu Planá nad Lužnicí.

7560991032_cc9cf2ca2c_c

Aktuality / Odpady / 3. 5. 2024

Blížíme se mezinárodní smlouvě, která ukončí znečištění plasty. Státy OSN jednaly v Kanadě

Na čtvrtém zasedání Mezivládního vyjednávacího výboru došlo k dalšímu posunu v jednáních zejména v tématech nakládání s plastovými odpady a možnostech financování a transformace ekonomik rozvojových zemí směrem k oběhovému hospodářství. Členské státy OSN se také shodly, že je potřeba zintenzivnit práce na přípravě mezinárodní smlouvy. Ta má být hotová již do konce tohoto roku.

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP