2/2023

Vládní konsolidační balíček ve světle klimatické krize

| autor: František Vörös, konzultant0

8947113778_e3d083dd48_c.jpg
zdroj: flickr.com

V letošní, v pořadí již šesté, hodnotící zprávě IPCC (Mezinárodní panel pro změnu klimatu), kterou nazval generální tajemní Antonio Guterres „příručkou pro přežití lidstva“, lze narazit na informaci, že pravděpodobně v příštích deseti letech překročí globální oteplování hranici 1,5 stupně Celsia, které může způsobit závažné katastrofy, které lidstvo nepoznalo. V roce 2021 byly naměřeny světové hodnoty emisí CO2 ve výši 417 ppm, když v předindustriálním roce 1770 to bylo 278 ppm.

Člen Římského klubu Ian Dunlop z Austrálie v březnu prohlásil, že „jsme v zoufalém úsilí, abychom se vyhnuli uzavření cesty k lidskému vyhynutí. Situace vyžaduje brutální upřímnost vůči hrozbám, kterým čelíme. Největší hrozbou, které svět čelí, je změna klimatu, nikoliv Čína, Rusko nebo USA. K překonání této hrozby musí začít bezprecedentní globální spolupráce, nikoli konflikt."

Podle informací z portálu www.medium.com zažila naše planeta v letošním březnu druhý nejteplejší březen od roku 1850, duben byl čtvrtý nejteplejší. Observatoř Mauna Lao zaznamenala koncem letošního dubna rekordně vysokou koncentraci CO2 – 425 ppm. To se projevilo v rekordní vlně veder, zejména v Asii, Španělsku a Portugalsku a ve zvýšení teploty povrchu oceánu, měřenou satelitem, na rekordních 21,1 stupňů Celsia.

Medializování vědeckých poznatků o klimatické krizi přispívá často k jejímu popírání a vede spíše k odmítavé reakci. Podle průzkumu chtějí Evropané lepší ochranu klimatu, avšak nemají zájem o změnu životního stylu.

Evropská unie přijala balíček opatření Fit for 55 ke snížení skleníkových plynů do roku 2030 o 55 %, zejména ze sektorů dopravy, budov, zemědělství a odpadního hospodářství. K realizaci vyčlenila 72,2 miliardy eur. Na pozadí omezených zdrojů, rostoucích regulačních požadavků a postupující změny klimatu neexistuje jiná alternativa než větší udržitelnost v EU. Více než čtvrtina všech investic, plánovaných na rok 2023, při nárustu proti roku 2022 o 16 % je směrována na udržitelnost. Soutěž o udržitelné zdroje a technologie již začala před lety v Číně a vloni v USA přijetím zákona o snižování inflace (IRA).

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP