2/2024

TAP dle cementářských požadavků do pece může

| autor: Martina Jandusova0

800px-Čížkovice,_cementárna.jpg
zdroj: wikimedia.org

S plastovými výměty z třídicích linek je to těžké. Na skládky nesmí, k jejich skladování nejsou kapacity, ve spalovnách s nimi zápolí...Ale co cementárny? Nemohly by rozšířit odběr tuhých alternativních paliv (TAP) vyrobených z komunálních odpadů?

Od nového roku plastové výměty z třídiček přidělávají odpadářům vrásky na čele. Podmínky pro jejich využití se s účinností novely odpadového zákona ztížily, i když Ministerstvo životního prostředí odmítá, že by za stávající situace byla odpovědná pouze nová odpadová legislativa. Podle MŽP před účinností nového zákona byla pro nakládání s odpady platná hierarchie nakládání s odpady, podle nichž se odpadové firmy měly řídit.

Jenomže praxe některých třídicích linek byla taková, že většina (valná většina) plastového odpadu stejně směřovala na skládky. A není to překvapivě, zákonem zakázáno to nebylo, tak s přehledem vítězila nižší cena nad odpadovou hierarchií. Dnes už to ovšem možné není.

Jedním ze způsobů, jak plastové výměty využít, je jejich použití jako paliva v pecích cementáren. Jan Gemrich, výkonný tajemník Svazu výrobců cementu ČR, potvrzuje, že Svaz společně s odborem odpadů MŽP ČR od loňského prosince 2020 spolupracuje na tom, jak tento problém vyřešit. „Po několika jednáních a výměně důležitých informací jsme přesvědčeni, že řešení bylo nalezeno,“ uvádí Jan Gemrich.

Aby celou situaci vysvětlil, uvádí, že v pecích cementáren neslouží odpad jen k tomu, aby se vyrobilo teplo, ale i k výrobě produktu, kterým je výpal slínku. Použité palivo, neboli odpad, musí splňovat striktní požadavky týkající se nejen jeho kvality, ale i stability vlastností v čase. Nesmí nepříznivě dopadat na emise do ovzduší. Zároveň jsou na výsledný produkt kladeny velmi přísné kvalitativní požadavky.


Přečtěte si také:

Česko zaplavují výměty z třídicích linek. Odpadáři nevědí, co s nimi

Za výměty v kotlích si připlatíme


V tomto ohledu jsou pro nás naprosto závazné následující tři předpisy: evropské normy EN 15357 až EN 15359 Solid recovered fuels (Tuhé alternativní palivo), předepisující základní podmínky pro toto palivo; dokument o nejlepších dostupných technikách - BREF Cement, Lime and Magnesium Oxide Manufacturing Industries, podle kterého cementárny mají vydána integrovaná povolení k provozu, kde je i popis povoleného spalovaného paliva/odpadu; a zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, který závadně předepisuje maximální emisní limity pro provoz výroby cementu,“ vysvětluje Gemrich a dodává:

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj