2/2022

Za výměty v kotlích si připlatíme

| autor: Martina Jandusova0

linka_odpady.jpeg
zdroj: redakce

Ze všech stran se probírá téma plastových výmětů z třídicích linek, s kterými si odpadové firmy neví rady. Jednou z možností , jak s nimi naložit, je energeticky je využít. Obrátili jsme se proto na zařízení na energetická využití odpadů s otázkou, zda jsou schopni přijímat přebytky těchto odpadů, a pokud ano, tak za jakých podmínek.

Výhřevnost je klíčová

Na tuto variantu jsme se začali připravovat již v průběhu roku 2020. Přijali jsme od několika dodavatelů jimi garantované typy výmětů, které jsme si navzorkovali a nechali u nich stanovit výhřevnost. Většina dodavatelů totiž tvrdila, že se výhřevnost těchto odpadů pohybuje kolem 20 MJ/kg, nicméně tři vzorky, které jsme testovaly měly výhřevnost mezi 35 – 40 MJ/kg,“ vysvětluje Tomáš Baloch, ekolog a odpadový hospodář v ZEVO Malešice.

Palivo, které má vyšší výhřevnost, není pro zařízení na energetické využití odpadů žádnou výhrou, naopak. „Naše kotle byly navrhnuty na směsný komunální odpad, kde se výroby páry odvíjí od parního diagramu. Ten počítá s výhřevností mezi 8 – 15 MJ/kg. Veškeré výměty tak musíme velice střídmě přimíchávat k běžnému SKO. A střídmě znamená opravdu střídmě. Abychom se dostali na optimum požadovaného parního diagramu je to něco mezi 2 – 5 hm%. Máme spočítáno, že bezpečný poměr bude do 20 000t tohoto materiálu ročně,“ říká Tomáš Baloch.

Pražské ZEVO od nového roku přijímá výměty z vlastní třídicí linky na plasty, a od vybraných dodavatelů, aby vyzkoušelo, zda výpočty budou fungovat i v praxi. Ačkoliv je množství výmětů menší, než teoreticky spočítaný poměr, takže nepřesahuje 500 t za měsíc, už teď se projevují jistá negativa.


Přečtěte si také:

Česko zaplavují výměty z třídicích linek. Odpadáři nevědí, co s nimi


Cena bude pravděpodobně jiná

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia