1/2022

Polemika: Jakou roli hraje v současnosti ZEVO? II. část

| autor: Martina Jandusova0

49692876991_ecc00ae3b0_c.jpg
zdroj: flickr.com

V minulém díle naší polemiky, ve které jsme odborníkům položili otázku, jakou roli dnes hrají zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO), panovala v odpovědích shoda.

Dnes do polemiky přináší svůj pohled Václav Král z Teplárny České Budějovice, Petr Mareš ze společnosti United Energy, Tomáš Baloch, ZEVO Malešice, a Jana Suzová, environmentální specialistka v brněnském ZEVO.

Václav Král, předseda představenstva Teplárny České Budějovice

Energetické využívání odpadů představuje ekologickou alternativu a možnost ke snížení závislosti na spalování fosilních paliv a zároveň příležitost k nastartování oběhového hospodářství i v České republice. Odpady lze materiálově a energeticky využívat a je velká škoda, že tímto potenciálem desítky let plýtváme na skládkách.

ZEVO však nelze efektivně stavět všude, ne každá lokalita je pro úspěšný a ekonomicky udržitelný provoz vhodná. Optimální je symbióza poctivě zvolené kapacity s fungující vysokoúčinnou sítí zásobování tepelnou energií se zajištěnými celoročními odběry, kogenerační výroba tepla spolu s elektřinou, což zvyšuje celkovou energetickou účinnost a ohleduplné napojení na silniční a železniční síť. Pro aplikaci opatření eliminujících rizika spojená s provozem technologií a snižující dopady na životní prostředí je potřeba orientovat se zodpovědně na použití těch nejlepších dostupných technik, které zajistí čistý a stabilní provoz i v delším časovém horizontu.

Petr Mareš, technický ředitel společnosti United Energy

Podle mě není o čem polemizovat. Věc je natolik jasná, že jakákoliv polemika jen vnáší stíny a pochyby. Každý sedlák ví, že co je pod střechou, je to jediné, čemu může věřit. Tak to bylo, je a bude a kdokoli nám říká cokoliv jiného, tak nás balamutí, i když se to třeba více hodí do politické kampaně.

Odpady jsou pod střechou a je dle mne trestuhodné (a ten „trest” teď vlastně přišel), že je cpeme bez povšimnutí do díry. Nu což, znáte to, „chytrému napověz a hloupého…“. Máme, co si zasloužíme.

Tomáš Baloch, ekolog a odpadový hospodář v ZEVO Malešice

V tomto kontextu vysvětluji již patnáctým rokem na iracionalitu zakopávání SKO do tělesa skládek, ačkoliv mohl plnit potřebu centrálního zásobování teplem, jelikož energetický potenciál se téměř rovná hnědému uhlí. Oproti tomu jsou veškeré nové projekty ZEVO soustavně blokovány subjekty NGO´s, které vše hází do roviny obchodování s lidským strachem a argumentací typu „dioxinová vajíčka“, která existují leda tak v jejich hlavách. A to vše za souhlasu asociace skládkového hospodářství, které současný stav logicky vyhovuje.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO