2/2024

DTE 2021: Bez Francie nebo Německa nemáme šanci v Bruselu cokoliv vyjednat

| autor: Martina Jandusova1

DSC_1100.JPG
zdroj: redakce

27. ročník odborné konference Dny teplárenství a energetiky, který se letos koná v Olomouci, již tradičně zahájil Karel Havlíček, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu.

Nejprve bych rád zdůraznil to, co jsem říkal již před rokem. Považuji teplárenství za nejdůležitější energetickou výzvu do následujících let,“ říká Karel Havlíček a jako důvod uvádí, že teplárenství se dotýká 1, 7 milionu domácnosti a řádově 3 – 4 miliony obyvatel. Proto je důležité udržet soustavy CZT, ze kterých bychom podle ministra neměli v budoucnosti ustupovat. „Neměli bychom podlehnout šíleným tlakům, aby se vše decentralizovalo a každý si vše dělal sám,“ doplňuje Havlíček.

V době, kdy cena emisních povolenek skokově roste a závod o zelené ambice je mnohem rychlejší než všichni předpokládali, je logicky vyvíjen větší tlak na provozovatele tepláren a na ekonomickou stránku věci. „Stát musí sehrát svou roli, a pokud ji nesehraje, bude to buď znamenat konec systému, který tu máme, anebo zásadní zdražení dodávek tepla. Ani jedno nechceme,“ uvádí ministr průmyslu a obchodu a pokračuje: „Věřím, že pro každou vládu, ať už bude namíchána z jakýchkoliv stran, bude důležité, aby teplárenství poskytovalo vytápění za dostupné ceny.“

Možná již během dnešního dne Sněmovna projedná Senátem vrácenou novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která se týká podpory obnovitelných zdrojů. „A pokud ne dnes, pak snad zítra, ale novela musí být odhlasována. Zajímá nás v ní především podpora teplárenství v příštích letech, proto jde o zlomový moment a doufám, že dohody z posledních dnů a měsíců budou dodrženy,“ vysvětluje Havlíček.

Teplárny budou potřebovat na transformaci zdroje, jejich příprava je dnes v pokročilé fázi. „Dobrou zprávou je, že se nám podařilo dostat podporu i do Národního plánu obnovy, rovněž bude možné čerpat z Modernizačního fondu, dostupné jsou i další zdroje,“ říká ministr. Tím, jak se v čase bude utlumovat

Využívání uhlí bude v budoucnu postupně utlumovat, k čemuž podle ministra dojde rychleji, než se předpokládalo, a zároveň s tím bude nutné nastartovat zdroje nové. Půjde zejména o plyn, částečně o biomasu a odpady. „Potřebujeme se dohodnout s Evropskou komisí na taxonomii, zatím ale svádíme litý boj,“ uvádí Karel Havlíček. Evropská komise v případě plynu váhá, proto Česká republika musí sehnat spojence, ale z Německa se podpory nedočkala, zřejmě kvůli chystaným volbám.

Překvapila mě ale Francie. Tamní ministr hospodářství mi osobně přislíbil, že podpoří naší snahu o taxonomii na plyn, což také dodržel,“ prozrazuje Havlíček a dodává: „Dokonce to vypadá, že pohled Evropy na plyn se začíná trochu měnit, i když ani zdaleka vyhráno není. A pokud by ze strany Evropybyl odpor, musíme se postavit na zadní. Nic jiného nám totiž nezbývá, protože nemáme kam ustoupit a potřebujeme vyjednané evropské zdroje utratit.“

VEF_prumyslovaekologie_20210512. (1).png

Počítá se s tím, že do teplárenství by mělo přijít 50 – 80 miliard Kč do 2030. „Spíše se to blíží k 80 miliardám,“ dodává místopředseda vlády. Důležité také bude, kdo bude hájit naše zájmy v rámci předsednictví do Evropské unie, což by podle ministra nemělo být podceňováno.

Nechci predikovat, zda budou plynové zdroje tranzitní na 15 nebo 20 let, to dnes nikdo neví. Já ale vím jednu věc. Pokud u nás chceme zachovat stabilní energetiku ve smyslu stability přenosové soustavy, rozumných cen a dostatku energií, tak vedle jaderné energie a dobudovávání obnovitelných zdrojů energie, musíme naši energetiku tranzitně vyřešit plynem, který je stabilním zdrojem. V následujících 20 letech se bez něj neobejdeme,“ zakončuje Karel Havlíček.

Zákonem o POZE to nekončí, ale začíná

Náměstek René Neděla převzal slovo po ministrovi, aby doplnil jednotlivé kroky, na kterých začalo ministerstvo pracovat. „Pevně věříme, že budeme mít schválen zákon, v němž jsou klíčové parametry pro podpory – provozní, udržovací nebo transformační – jde ale jen o začátek,“ říká náměstek. Zároveň bude nutné provést aktualizaci, nebo i vytvořit, některé legislativní předpisy týkající se zákona o POZE.

Druhým krokem je notifikace zákona o POZE, která běží již zhruba dva roky. „V pondělí jsem měli jednání, na kterém jsem informovali naše kolegy v Bruselu, že v první polovině října bychom chtěli v Bruselu zákon znotifikovat. Chceme vše stihnout do konce roku, aby bylo možné realizovat podpory stanovené od 1. 1. 2022,“ uvádí René Neděla. Bez notifikací totiž Energetický regulační úřad (ERÚ) nemůže vypsat cenová rozhodnutí a zároveň není možné vyplácet jednotlivé podpory.

Když zde byl Frans Timmermans slíbil nám podporu, jenomže ji slíbil všem, se kterými se potkal. Vyjednáváme ale podporu pro plyn s Francií. Poslední francouzský návrh sice plyn omezuje na 700 hodin využití za rok, což je podle nás nerealizovatelné, a tak v současné době připravujeme oponentní návrh. Protože bez Francie nebo Německa nemáme šanci v Bruselu cokoliv vyjednat,“ vysvětluje Neděla.

Součástí balíčku Fit for 55 je i poznámka o tom, že v rámci Modernizační fondu nemůžete od roku 2026 čerpat investiční dotace na fosilní zdroje. „Snažíme se vyjednat, aby tam takové limity nebyly,“ doplňuje náměstek a zakončuje svou řeč: „Když celek poskládáme dohromady, zjistíme, že základní rámec máme, ale vyhráno ještě není. Nyní je zapotřebí dotáhnout veškerou legislativu do zdárného legislativního konce, aby bylo možné čerpat jednotlivé prostředky.

Komentáře

  1. "Počítá se s tím, že do teplárenství by mělo přijít 50 – 80 miliard Kč do 2030. " Tieto prostriedky sú určené na prechod z Uhlíkovej technológie , pokiaľ to nebude minuté na tento prechod, žiadne peniaze neprídu. Pokiaľ EU neustúpi z cieľa znížiť CO2 do r. 2030 o 55% a do r. 2050 dosiahnúť uhlíkovú neutralitu ( čo je záväzok všetkých krajín EU), tak tu nepomôžu žiadne "obezličky" . Je potrebné si uvedomiť , že fosílne zdroje končia a je potrebné hľadať riešenia ako rozvíjať hospodárstvo bez Plynu. Pokiaľ niekto z Plynárenskej Lobby si myslí , že Zemný plyn, primiešaním 5% vodíku "ozelenie" tak nie je odborník ,ale veriaci na zázraky.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA