2/2023

Zakažte jednorázové e-cigarety, chtějí po EU odpadáři

| autor: Martina Jandusova0

romain-b-5m0qCjQOeaY-unsplash
zdroj: unsplash.com

Zástupci odpadových společností žádají, aby do konce letošního roku byly jednorázové e-cigarety zcela zakázány. Důvodem nejsou jen negativní dopady na zdraví nebo životní prostředí, ale i na cíle oběhového hospodářství nebo bezpečnost.

Elektronické cigarety bylo vyvinuty a patentovány v Číně roce 2006. Ve stejném roce byly poprvé uvedeny na evropský trh, jako alternativa k tabákovým cigaretám. Mezi jejich přednosti proti klasickým cigaretám patří fakt, že kouření elektronických cigaret se obejde bez škodlivých látek, které vznikají spalováním tabáku.

V roce 2019 se v Evropě začaly prodávat jednorázové elektronické cigarety. Právě po jejich zákazu volá ve společném prohlášení osm evropských asociací, které zastupují odpadové společnosti, recyklátory baterií, elektroniky a skla nebo sdružení pro nakládání s komunálními odpady či konfederaci zařízení na energetické využití odpadů.

Řada z nich se neregistruje

E-cigarety napájí externí nebo interní lithiové baterie, přičemž většinu externích baterií lze dobíjet pomocí nabíječky a interní baterie jsou dobíjecí částečně, a to podle typu zařízení. Nicméně vnitřní baterie ve většině zařízení, které jsou na jedno použití, dobíjet nelze.

Ačkoliv první modely elektronických cigaret měly krátkou životnost baterie, prodeje meziročně exponenciálně rostly, takže v roce 2019 dosáhly celosvětových tržeb ve výši 19,3 miliard dolarů. Design produktu se vyvíjel s větší kapacitou baterie a délkou používání.

V závislosti na konstrukčních rozdílech se tato zařízení skládají z atomizéru, zdroje energie (lithiové baterie) a nádoby, jako je kartuše nebo nádrže naplněné kapalinou. Jsou vyrobeny z nejcennějších zdrojů na planetě, jako je ocel, hliník, měď nebo lithium. Obsahují také plastové obaly s bromovanými zpomalovači hoření (POP).

Podle evropské legislativy jsou tato zařízení klasifikována jako „elektrická a elektronická zařízení“ (Electric and Electronic Equipment - EEE) a podléhají povinnostem výrobců a distributorů, kteří tak musí přispívat na jejich sběr a recyklaci po skončení životnosti. „Nicméně kvůli nedostatečné informovanosti či parazitování anebo špatnému prosazování se mnoho výrobců či distributorů těchto zařízení neregistruje a nepřispívá do systému jejich zpracování,“ poukazují na realitu asociace.

Jsou nebezpečné

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP