2/2024

Výroba biouhlu i recyklace FVE. Odpadářský kongres se zaměřil na aktuální témata

| autor: Martina Jandusova0

sincerely-media-dGxOgeXAXm8-unsplash
zdroj: unsplash.com

Ve dnech 11. a 12. září hostilo malebné lázeňské město Luhačovice již 32. ročník tradičního odpadářského kongresu. Letos se Odpady – Luhačovice zaměřily na téma recyklace solárních panelů, nové zákony v oblasti odpadů nebo na novou metodu odbytu bioodpadu.

První den kongresu byl zahájen přednáškou Adam Titěry z environmentální společnosti Dekonta, která v Kralupech nad Vltavou postavila recyklační linku na zpracování solárních panelů. Zařízení, které přijímá pouze křemíkové panely, dokáže zpracovat 2 tisíce tun panelů ročně, nicméně v současné době jím projde přibližně polovina.

Recyklace fotovoltaických panelů je založena na separaci jednotlivých složek, ze kterých byl panel vyroben, a jejich využití. Všechny frakce – hliník, elektrosoučástky a kabely, skelná drť, kovonosná frakce – mají kladnou hodnotu, až na plastovou drť. Za jejich odstranění musí firma platit. Nicméně žádná složka nejde na skládku. „Všechno má své využití,“ uvedl Adam Titěra. Na přelomu záři a října linka zahájí komerční provoz.

Stejným tématem, ovšem z pohledu vědeckého, se zabývala i další přednáška. Profesor Lubomír Šooš, který se zaměřil na výzkum recyklace fotovoltaických panelů a získávání křemíku, připomněl, že jejich zpracování je celosvětovým problémem. „Předpokládaná technická životnost panelů je 25 let, ale morální je 10 až 15 roků,“ řekl profesor Šooš, který dále uvedl, že chemická recyklace panelů není ideální cesta. Lepší je pro jejich zpracování termická recyklace a vůbec nejlepší je kombinace mechanické a termické recyklace.

Dále se kongres zaměřil na termické zpracování biomasy. Profesor Jevič přítomným přiblížil téma biouhlu z termického zpracování bioodpadů a Vilém Řiháček ze společnosti Biouhlírna se zaměřil na možnou synergii mezi biouhlem a kompostem. Biouhel, pyrolýzou vnikající látka obsahující velké množství uhlíku, zásadně ovlivňuje vstupní surovina.

Biouhel, nebo také biochar, se vyznačuje aktivním povrchem a nízkou objemovou hmotností. Je ho více druhů. Biouhel z kalů disponuje zcela jinými vlastnostmi, které jsou velmi specifické. „Neexistuje jeden biouhel, je jich značné množství a pro každou aplikaci je hledat ten konkrétní,“ přiblížil Vilém Řiháček a dodal: „Pokusy s biouhlem v kompostu jsou zatím jen v zahraničí, avšak víme, že zrychluje proces rozkladu biomasy o 20 %, pohlcuje pachy a plyny, a výsledný kompost má vyšší obsah živin, především dusíku.“

Josef Gabryš, ředitel kongresu, přispěl přednáškou o vyhlášce o tuhých palivech z odpadů a i další den kongresu se zaměřil na odpadovou legislativu. Prodiskutovával se nový zákon o odpadech, místní poplatky za komunální odpad nebo nakládání s odpady ze zdravotnické péče.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA