Nedávno skončený Summit OSN ke snížení emisí skleníkových plynů, konaný v Egyptě, poukázal na nezbytnost řešení dekarbonizace průmyslu a služeb, včetně efektivnějšího využívání plastů.
Na březnovém zasedání Environmetálního shromáždění OSN (UNEA) v Nairobi bylo dohodnuto zahájení jednání o mezinárodně právně závazném nástroji proti znečišťování životního prostředí plasty. Na konci srpna byla založena za účasti 30 zemí mezinárodní koalice pro ukončení znečištění plasty (HAC), způsobenému nesprávnou likvidací plastového odpadu, do roku 2040. Byly vytýčeny tři strategické cíle:
- Snížit spotřebu a výrobu plastů na udržitelnou úroveň,
- nakládat s plastovým odpadem šetrně k životnímu prostředí a
- vybudovat oběhové hospodářství pro plastové odpady.
Následovalo první z pěti plánovaných jednání Mezivládního vyjednávacího výboru pod patronací UNEP v uruguayském Punta del Este ve dnech 28.11. – 2.12. za účasti dvou tisíc delegátů ze 160 zemí. Cílem je do konce roku 2024 vypracovat právně závazný dokument pro boj s plastovým znečištěním. Podle OECD se celosvětová spotřeba plastů do roku 2060 ztrojnásobí a je tedy nutno přijmout dohodu spíše na boj s plastovým odpadem, zejména na realizaci recyklací a efektivní využití recyklátů, než na opatření omezující výrobu.
Ze stanoviska MŽP cituji: „Pro EU a její členské státy je klíčové, aby se nová dohoda zabývala celým životním cyklem plastových materiálů i samotných výrobků od stadia výroby, jejich používání, až po vznik odpadu. Kromě toho se má také zaměřit na environmentální dopady způsobené mikroplasty“.
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Komentáře