2/2025

Smolo zahájilo výstavbu nové třídicí linky v Třinci

| zdroj: Smolo0

pexels-enginakyurt-27312909
zdroj: pexels

Společnost Smolo a.s. zahájila modernizaci svého areálu v Oldřichovicích, která zahrnuje výstavbu nové třídící linky na efektivní zpracování plastů a papíru. Díky využití nejmodernější technologie optického třídění vznikne teprve třetí zařízení svého druhu v České republice, které posune zpracování odpadů v regionu na zcela novou úroveň.

Projekt obnáší nejen výstavbu nové třídící linky, ale také instalaci nejmodernější technologie pro třídění plastů a papíru, díky čemuž zařízení bude schopno zpracovat ročně až 20 tisíc tun odpadu, z toho 16 tisíc tun plastů a 4 tisíce tun papíru. Nová třídící linka bude využívat optické třídění plastů pomocí senzorů a kamer, které detekují a identifikují různé materiály dle jejich vlastností.

Výhodou optických třídičů je vyšší kvalita výsledných produktů než lze zajistit tradičními metodami, jako je ruční třídění. Zároveň je tato metoda výrazně rychlejší, optická linka pracuje mnohonásobně rychleji. To umožní zpracovat větší množství odpadu a zvýšit kvalitu surovin pro výrobu recyklátu.

„Jsme rádi, že můžeme realizovat projekt, který je dalším krokem naší společnosti směrem k cirkulární ekonomice a udržitelnému rozvoji. Nová hala bude také částečně osázena zelenou fasádou, což bude přínosem nejen pro životní prostředí, ale také pro místní obyvatele," uvedla Eva Konečná, projektová manažerka společnosti Smolo a.s.

Před zahájením výstavby proběhne demolice staré linky z roku 1998, která již nevyhovuje současným požadavkům na zpracování odpadu.

„Tento projekt je pro nás velmi důležitý, abychom mohli plnit legislativní požadavky v oblasti nakládání s odpady. Umožní zvýšit efektivitu a kvalitu zpracování odpadu, snížit environmentální dopady a podpořit cirkulární ekonomiku v regionu," doplnila Konečná.

Výstavba nové třídící linky je naplánována na období od léta 2025 do zimy 2026. Projekt „Modernizace areálu fy SMOLO – Oldřichovice“ je spolufinancován z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), ze kterého byla získána dotace ve výši 40% celkových nákladů na projekt.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva
BERT CEE