2/2023

Není nač čekat, míra recyklace plastů se musí zvýšit

| autor: František Vörös, konzultant0

pexels-krizjohn-rosales-761297.jpg
zdroj: pexels

Mezinárodní panel OSN pro změnu klimatu ve své dubnové zprávě konstatoval, že k naplnění globálního cíle – udržet po loňském nárustu na 1,1 stupně Celsia oteplení do roku 2050 na max. 1,5 stupně Celsia - je bez drastických opatření nereálné. Bez přijetí a realizace dalších opatření by došlo v roce 2050 ke zvýšení průměrné teploty o 3,2 stupně Celsia, což by mělo nedozírné dopady na část lidstva.

Řešení spočívá v dekarbonizaci průmyslu a stavebnictví. Generální tajemník OSN Gutteres na konferenci ve Stockholmu, pořádané při příležitosti 50. výročí Konference OSN o životním prostředí člověka vyjádřil obavu, že válka na Ukrajině zastíní boj s klimatickými změnami.

Spotřebitelská poptávka po udržitelných produktech zesílila. Spotřebitelé často oceňují udržitelnost a upřednostňují produkty založené na cirkularitě a nízké uhlíkové stopě. Strategie udržitelnosti EU pro chemické společnosti si klade za cíl být do roku 2050 klimaticky neutrální. Mezinárodní energetická agentura odhaduje, že emise z primární chemické výroby musí do roku 2030 klesnout o 10 %. Jenom zákaz výroby spalovacích automobilů po roce 2030 a přechod na elektroauta způsobí dle americké agentury ICIS Evropě uzavření až jedné třetiny rafinerií ropy.

Významnou složkou chemického průmyslu je výroba plastů a té by chyběl zdroj – monomery pro výrobu plastů. Pokud chtějí výrobci plastů rozvíjet podnikání, musí spolupracovat na využití plastových odpadů jako částečného zdroje v souladu s přechodem z lineární na cirkulární ekonomiku. Nahradit monomery může chemická recyklace plastových odpadů, nahradit jednotlivé typy plastů může mechanická recyklace, např. pro splnění cíle EU – do roku 2025 zrecyklovat 10 mil. tun plastových odpadů, nebo do roku 2030 recyklovat 30 % plastových odpadů z obalů.

Komise chce stanovit snížení spotřeby ropy pro výrobu plastů o 5 % do roku 2030 a o deset procent do roku 2040. Pomoci by mělo i vyšší využívání biomasy, odpadního CO2 a udržitelné energie. Komplexní balíček chce přestavit 20. 7. 2022. Generální ředitel společnosti Covestro Markus Steilemann, který na www.k-zeitung.de doporučil: „Nahraďte ropu, používejte obnovitelné suroviny a energie.“

Klíčovou roli v evropském plastikářském průmyslu hraje Německo. Hodnocení výsledků za rok 2021 provedl odcházející GŘ Plastics Europe Germany Michel Zobel. Výroba plastů vzrostla proti roku 2020 o 17,1 % na 21,3 mil. tun. Díky vyšším cenám se obrat zvýšil dokonce o 33,8 % na 31 miliard eur. V únoru zahájená válka na Ukrajině narušuje i plastikářskou výrobu. K debatě o sankcích vůči Rusku z hlediska zemního plynu uvedl: “Dobrých 44 % celkové spotřeby výrobců plastů tvoří zemní plyn, především jako zdroj energie pro velké závody. V případě plynového embarga by se výroba musela zastavit, nelze jednoduše výrobu odstavovat a znovu najíždět. Náš postoj je proto rázné ne plynovému embargu.“

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP