2/2023

Hladiny kyslíku v mořích klesají, situace se ale může otočit

| autor: redakce0

pexels-pok-rie-3998262
zdroj: pexels

Nová studie přináší dobré zprávy o oceánech v době klimatických změn. Naznačila, že klesání kyslíku ve světovém oceánu nemusí být trvalým stavem.

S klimatickými změnami souvisí extrémní jevy spojené s teplotou, které se mohou projevovat v podobě horkých či chladných období. Ovlivňují ale také obsah kyslíku ve světovém oceánu. V uplynulých desetiletích došlo k jeho poklesu, takže ve středních hloubkách oceánu následně vznikly oblasti s nedostatkem kyslíku. Simulace globálního oteplování předpovídají, že minimálně do roku 2100 se budou tyto oblasti zvětšovat. Jak ale bude oceán vypadat za stovky až tisíce let není jasné.

Obavy kvůli snižování hladin kyslíku

Výzkumníci z americké Rutgers University provedli analýzu oceánských sedimentů a z jejich práce, která vyšla ve vědeckém časopise Nature, vyplynulo, že hladiny kyslíku byly v jedné z klíčových oblastí v teplém období miocénu (geologická epocha v období třetihor - pozn. red.) před zhruba šestnácti miliony let vyšší než dnes.

Ve vědecké obci vyvolává snižování hladin kyslíku, které je v posledních desetiletích pozorováno, obavy. V klíčových částech oceánu může dojít k rozšíření oblastí se sníženým výskytem kyslíku, a to bylo mohlo dále poškozovat mořský život. Podle věců mají tento trend na svědomí rostoucí teploty, způsobené klimatickými změnami, které ovlivňuje množství kyslíku, jež může být absorbováno z atmosféry.

„Naše studie ukazuje, že východní část Tichého oceánu v oblasti rovníku, která je dnes oblastí s největším deficitem kyslíku, byla v teplém období miocénu dobře okysličena, přestože globální teploty byly tehdy vyšší než dnes,“ uvádí hlavní autorka studie Anya Hess a dodává: „Z toho vyplývá, že současný trend úbytku kyslíku se může ještě otočit.“

Průběh výzkumu

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP