Tag: VÝZKUM

ignat-kushanrev-67kpySrFg5o-unsplash

Aktuality / Energie / 29. 3. 2023

Jak pomáhá archeologie technologiím vzdálené budoucnosti?

Uložení v hlubinném úložišti je v současnosti nejpropracovanější a nejekonomičtější metodou nakládání s vyhořelým jaderným palivem. Nejdůležitější, a jedinou hermetickou inženýrskou bariérou, je kovový kontejner, jehož životnost musí dosahovat statisíců až milionů let. Jak ale životnost co nejpřesněji odhadnout, když data z dlouhodobých experimentů s korozí uhlíkové oceli zahrnují jen období 10 let?

clouds-g749dacc8b_640

Aktuality / Ovzduší / 17. 2. 2023

Experimenty s molekulovými paprsky chtějí změnit způsob výzkumu aerosolů

Aerosoly mají zásadní vliv na počasí i globální oteplování. Tyto velmi malé částečky se ovšem obtížně studují v přírodě. Jejich chování dlouhodobě zkoumají v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, využívají k tomu unikátní přístroj CLUB a podmínky vzniku aerosolů studují pomocí molekulových paprsků. Díky tomu by se mohl změnit způsob výzkumu těchto směsí a zpřesnit třeba atmosférické modely.

pexels-thisisengineering-3862623

Aktuality / Dotace / 18. 10. 2022

Dotace na průmyslový výzkum: MPO proplácelo i nepřiměřeně vysoké osobní náklady

NKÚ prověřoval, jak byly rozdělovány peníze státního rozpočtu určené na účelovou podporu průmyslového výzkumu, vývoje a inovací. Při kontrole tří národních programů v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), z nichž bylo v letech 2016 až 2022 vynaloženo zhruba 10 mld. Kč, zjistil NKÚ nedostatky, které snižují účelnost a efektivnost poskytnutých dotací.

DSC_0563.JPG

Aktuality / 7. 9. 2021

Agentura pro Kosmický program EU v Praze zahájila svoji činnost

Agentura EU pro kosmický program (EUSPA) dnes v Praze oficiálně zahájila svoji činnost. Z ČR se tak nově bude řídit podstatná část Kosmického programu EU. Pod jednu střechu se zde dostávají stávající unijní družicové systémy Galileo a EGNOS pro navigaci, Copernicus pro družicové snímkování, nově připravovaný telekomunikační GOVSATCOM, i infrastruktury pro sledování provozu na oběžných drahách, kosmického počasí a mnohé další.

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM