Tag: VÝZKUM

adrian-infernus-BN6iQEVN0ZQ-unsplash

Aktuality / Dotace / 28. 12. 2023

Zemědělský výzkum se zaměří na změny klimatu i podporu inovací a pokročilých technologií

Celkem 70 vědeckých a výzkumných projektů podpoří Ministerstvo zemědělství v příštích letech v Programu na podporu aplikovaného výzkumu na období 2024-2032 ZEMĚ II. Nejčastěji se výzkumníci zaměří na adaptaci polních plodin na měnící se klima a snižování používání antimikrobiotik a pesticidů. Na výzkum nových projektů poskytne MZe v roce 2024 přes 210 milionů korun, celkový objem prostředků do roku 2032 je více než 1 miliarda korun.

pexels-chokniti-khongchum-2280568

Aktuality / 3. 7. 2023

Vědci vyvíjí nová hnojiva pro období sucha, rostlinám by měla řízeně dodávat živiny a vodu

Překonat stres vyvolaný suchem by rostlinám mohla pomoci nová hnojiva, která vyvíjí vědci z Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci s komerčním partnerem. Přípravky založené na přírodní bázi by měly plodinám řízeně dodávat živiny podle jejich aktuální potřeby a měly by také rostlinám pomoci zadržovat dostupnou vodu. Díky svému složení mají být hnojiva šetrná k životnímu prostředí a lehce rozložitelná.

pexels-chokniti-khongchum-3938022

Chemie / Zpravodajství / 3. 7. 2023

Vědci odhalili bakterie schopné degradovat věčné chemikálie. Jde o slibný objev

Perfluorované a polyfluorované alkylové látky (PFAS), zahrnující více než 4 700 chemických látek, představují skupinu široce používaných uměle vyrobených chemických látek, které se v průběhu času hromadí v životním prostředí a i v lidském těle. Jsou označovány jako věčné chemikálie, neboť jsou extrémně persistentní. Lidem mohou způsobovat zdravotní problémy, např. poškození jater, onemocnění štítné žlázy, obezitu, neplodnost.

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP