2/2023

Fosilní elektrárny je možné chladit brakickou podzemní vodou. Je to ale nákladné

| autor: redakce0

jan-antonin-kolar-Px1DLXKhzNc-unsplash
zdroj: unsplash.com

V nové analýze vědců z americké Univerzity ve Wyomingu se ukázalo, že obyčejnou sladkou vodu používanou na chlazení uhelných a plynových elektráren by mohly nahradit brakické podzemní vody.

Vody je málo, poptávka je ale vysoká

Množství a dodávky sladké vody ohrožuje sucho, klimatické změny i rychlý socioekonomický růst. Energetický sektor si v poptávce po vodě konkuruje s ostatními sektory, jelikož pro svůj provoz potřebuje nemalé objemy vody. Při přechodu na nízkouhlíkovou energetickou budoucnost bude dekarbonizace elektráren na fosilní paliva zachycováním a ukládáním uhlíku navíc znamenat výrazné zvýšení spotřeby vody a zhoršení konkurence v této oblasti. Provozovatele elektráren proto hledají alternativní zdroje vody.

Vědecký tým z Univerzity ve Wyomingu v nové studii, která byla zveřejněna v prestižním časopise Nature, prozkoumal potenciál brakické vody a dospěl k tomu, že využití netradičních zdrojů vody může pomoci zmírnit rizika spojená s vodou, vznikající klimatickým změnami, a pokrýt rostoucí poptávku po vodě v souvislosti s dekarbonizací elektráren na fosilní paliva. Úprava a využití brakické podzemní vody k chlazení termoelektrických generátorů by mohlo uspokojit potenciální poptávku po zdrojích sladké vody v různých odvětvích v oblastech, které čelí nedostatku vody.

S poloslanou vodou je to složité

Výzkum byl realizován v rámci projektu, který zastřešuje americké ministerstvo energetiky, a v němž vědci mimo jiné zkoumají i možnosti nahrazení vodních chladicích věží v elektrárnách suchými systémy chlazení.

Brakická voda dosahuje koncentrací solí někde mezi mořskou a sladkou vodou. Tento pojem tak označuje smíšenou či poloslanou vodu. Vyskytuje se v místech, kde se slaná mořská voda míchá s vodou sladkou, což nejčastěji bývá v ústích řek do moře. Využití brakické vody může být obecně problematické, jelikož odstraňování přebytečných rozpuštěných solí a minerálů z této vody je energeticky náročné. Navíc se při něm tvoří koncentrované slané roztoky, které je nutno zhodnotit.

Metoda odsolování bez tekutých zbytků má sice minimální dopady na životní prostředí, je ale zároveň velmi nákladná. Proto vědci v nové studii prozkoumali, nakolik je po technické a ekonomické stránce možné realizovat různé procesy odsolování.

Kromě toho také vypočítali, kolik sladké vody by bylo možné ušetřit použitím upravené brakické vody na chlazení elektráren a vyhodnotily nákladovou efektivnost dodatečné úpravy brakické vody. V neposlední řadě odhalili dopady, které by použití brakické vody mělo na výrobní kapacitu elektráren.

Plusy i mínusy

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP