Tag: ELEKTRÁRNY

LYQ5FZ4WAFF97B1OIFYE_WienEnergie_KraftwerkDonaustadt-0703

Aktuality / Energie / 18. 9. 2023

Vídeňská plynová elektrárna vyrábí energii z vodíku

Zaměstnanci vídeňské elektrárny Donaustadt začali spalovaný zemní plyn mísit s vodíkem. Letní pokus zatím přináší dobré výsledky, podíl vodíku se vyšplhal až na plánovaných 15 %. V příštím roce chce Vídeň získat certifikaci pro běžný provoz s vodíkem a otestovat navýšení objemu vodíku na 30 %. Vídeňský test má přitom globální přesah, na světě je totiž v provozu přes 360 turbín stejného typu.

zevo-chotikov

Odpady / Publicistika / 25. 8. 2023

Plánované projekty výstavby ZEVO v Česku

Bez nadsázky by se dalo říci, že s projekty na energetické využití odpadů se roztrhl pytel a boj o každou tunu odpadu právě začíná. Doba je ideální. Novela zákona o odpadech už nějakou dobu platí a na výstavbu zařízení je možné získat podporu z Modernizačního fondu. První z připravovaných projektů již povolení získaly, další jsou na řadě v září.

Elektrarna_autor_Jan_Posejpal

Aktuality / Ovzduší / 27. 7. 2023

Chvaletice hlásí průlom při hledání technologie ke snížení emisí rtuti

Po čtyřech letech intenzivního aplikovaného výzkumu je Elektrárna Chvaletice na nejlepší cestě ke splnění nových emisních limitů na rtuť. Ve spolupráci s výzkumnými či průmyslovými společnostmi úspěšně otestovala alternativní aditivum na bázi solného roztoku, které v kombinaci s jinými ekologizačními technologiemi umožní snížit emise rtuti ve spalinách pod požadovanou úroveň.

foto-5

Aktuality / Energie / 28. 6. 2023

Prunéřovský komín uvolnil prostor čisté energetice

Svou životní pouť ukončil v pátek 23. června 200 metrů vysoký železobetonový komín bývalé Elektrárny Prunéřov I. Jeho odstřel tak učiní definitivní tečku za její historií. Následně proběhnou už jen poslední demoliční a úklidové práce tak, aby ve druhé polovině roku 2023 byl celý prostor připraven k dalšímu komerčnímu využití. Lokalita by dál měla sloužit jako významná základna moderních, a hlavně ekologických trendů energetiky na severu Čech.

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS