1/2024

Evropský parlament a členské státy se dohodly na péči o udržitelnost podniků. Německý průmysl zuří

| autor: Martina Jandusova0

800px-European_Parliament_building_Brussels_3
zdroj: wikimedia.org

Evropská rada a Parlament se ve čtvrtek (14. prosince) se domluvily na kompromisní dohodě o směrnici o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (CSDDD - Directive on corporate sustainability due diligence), a to včetně nejkontroverznějších aspektů směrnice. Německý průmysl se obává nepřiměřené byrokracie.

Cílem směrnice, kterou navrhla Evropská komise vloni v únoru po nátlaku Evropského parlamentu, je, aby velké společnosti neporušovaly lidská práva, zmírnily negativní dopady na životní prostředí a namísto toho se chovaly udržitelně a zodpovědně napříč celým hodnotových řetězcem. Proto budou muset identifikovat zmíněné negativní dopady a odstranit je, případně alespoň zmírnit.

Tento zákon je historickým průlomem. Společnosti jsou nyní, 10 let po tragédii v Rana Plaza, odpovědné za potenciální zneužití ve svém hodnotovém řetězci,“ říká Lara Woltersová, europoslankyně, která vedla jednání.

Nová pravidla se budou vztahovat na velké společnosti působící na evropském trhu, a to i v případě, že mají sídlo mimo EU, které mají více než 500 zaměstnanců a dosahují celosvětového čistého ročního obratu min. 150 milionů eur. Dále na podniky z rizikových odvětví, například výroba textilu, zemědělství nebo výroba potravin či těžba nerostných surovin, které mají přes 250 zaměstnanců a čistý celosvětový obrat 40 milionů eur nebo vyšší.

Směrnice bude mít dopad i na malé a střední podniky, na které se sice nová pravidla přímo nevztahují, jsou ale součástí hodnotových řetězců a dodavateli velkých firem, na které už legislativa dopadat bude.

Finanční sektor a klimatické plány

Ačkoliv Parlament požadoval, aby do legislativy byly zahrnuty i finanční subjekty, Rada EU prosadila kompromisní dohodu, v rámci které budou investiční a úvěrové aktivity bank ze směrnice dočasně vyloučeny. Finanční subjekty budou stále mít povinnost provést náležitou péči u svých předcházejících aktivit. Směrnice také obsahuje ustanovení o přezkumu, které má zajistit, že otázka zahrnutí finančního sektoru se bude muset znovu projednat za několik let.

K rozporům mezi Radou a Parlamentem došlo i ohledně klimatických plánů, které mají společnosti vypracovat a skrze ně sladit svou činnost s klimatickými cíli Pařížské dohody. Evropská rada požadovala, aby se povinnost omezila pouze na formulování plánů, Parlament naproti tomu chtěl, aby směrnice společnosti nutila ke skutečné realizaci.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP