2/2023

EU se loučí s F-plyny. Parlament schválil pravidla pro jejich postupné vyřazení

| autor: Martina Jandusova0

19337856148_4bdbab3172_c
zdroj: flickr.com

Evropský parlament v úterý (16. ledna) schválil nová pravidla, která mají výrazně snížit emise fluorovaných plynů a látek poškozujících ozonovou vrstvu.

Předběžnou dohodu o dalším snižování emisí fluorovaných plynů, na které se po měsících vyjednávání v říjnu domluvil Parlament s Radou EU, odhlasovali europoslanci 457 hlasy (92 bylo proti a 32 se zdrželo hlasování).

Fluorované skleníkové plyny, takzvané F-plyny, tak budou v EU podléhat striktnějším pravidlům, než s jakými počítal původní záměr. S ohledem na evropské ambice v oblasti klimatických cílů a Evropskou zelenou dohodu bylo schváleno úplné vyřazení fluorovaných uhlovodíků do roku 2050 a přechod na ekologičtější řešení. F-plyny se ovšem začnou postupně omezovat již v příštích letech.

Ukončení používání fluorovaných plynů je zásadní nejen proto, že tyto plyny jsou mimořádně škodlivé pro klima, ale také proto, že průmyslu poskytujeme přehlednost a investiční jistotu. Evropské společnosti již stojí v čele vývoje čistých alternativ k fluorovaným plynům. Tento právní předpis tak bude prospěšný pro klima i evropské hospodářství,“ uvedl zpravodaj a europoslanec Bas Eickhout.

Snižování začne dřív

F-plyny jsou plyny, které jsou vyráběné člověkem a používají se v řadě průmyslových aplikací, jelikož disponují řadu velmi dobrých technických vlastností. Fluorované skleníkové plyny nemají potenciál poškozovat ozonovou vrstvu Země, takže se často používají jako náhražky látek, které ozonovou vrstvu poškozují.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP