2/2023

Emise z produkce masných a mlékárenských společností ohřívají planetu

| autor: Martina Jandusova1

cow-1715829_640
zdroj: pixabay

Souhrn emisí metanu z 15 největších masných a mléčných společností na světě podle nové studie přesahuje metanovou stopu několika největších zemí na světě, včetně Ruska, Kanady a Austrálie.

Horší než oxid uhličitý

Institut pro zemědělskou a obchodní politiku a Nadace pro změnu trhů ve své analýze zjistily, že emise z pěti masných a 10 mlékárenských korporací představují více 80 % celkové metanové stopy Evropské unie. Zároveň mají na svědomí 11,1 % světových emisí metanu souvisejících s chovem hospodářských zvířat. "Šokovalo mě to," říká Shefali Sharma, ředitelka evropské kanceláře IATP, a pokračuje: "Není možné, aby pouhá hrstka společností nadále ovládala tolik zvířat."

Hlavním zdrojem metanu jsou krávy chované pro masný a mlékárenský průmysl. Ačkoliv je mezi skleníkovými plyny věnována téměř veškerá pozornost oxidu uhličitému, metan může být pro planetu ještě nebezpečnější. Pokud se jej do ovzduší dostává příliš velké množství, přispívá k ohřívání atmosféry. Oproti oxidu uhličitému ji dokonce zahřívá 80krát účinněji.

Zpráva o podílu masných a mléčných společností na produkci emisí metanu přichází v okamžiku, kdy se koná klimatická konference Cop27 v Egyptě. Politici a lídři korporací zde diskutují o tom, jakou úlohu má zemědělství a čelí obviněním, že se jim nedaří nalézt smysluplná řešení. Přitom na konferenci COP26 v Glasgow se více než 110 zemí zavázalo ke snížení emisí metanu o 30 % do roku 2030 v porovnání s rokem 2020.

Před odletem na letošní klimatickou konferenci premiér Petr Fiala uvedl, že ke globálnímu závazku se na konferenci zaváže i Česko. Tím má republika vyjádřit svou podporu celosvětovému úsilí o omezení emisí tohoto plynu.

Vyšší emise než mají ropné společnosti

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Poté co Brusel zničil povolenkami a zeleným údělem energetiku, chce dát hlavu na špalek i zemědělcům a potravinářům a my budeme nejen mrznout, ale nebudeme mít ani co do úst. Shefali Sharma, říká že: "Není možné, aby pouhá hrstka společností nadále ovládala tolik zvířat." Tím myslí "Brusel"? A kde je genderová vyváženost? Hlavním zdrojem metanu jsou krávy, ale co volové a bejci. Pokud se Česko přihlásí k 30% snížení emisí metanu, mají politici jasnou volbu, zrušit skládkování, to se totiž v ČR podílí na emisích metanu 29 %.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP