Tag: OXID UHLIČITÝ

lex-valishvili-Nwk0ye_Y_As-unsplash

Aktuality / Ovzduší / 17. 1. 2024

Mýtné pro vozidla nad 3,5 t se od března rozšíří o složku poplatku za produkci emisí CO2

Systém elektronického mýtného v České republice zavede od 1. března 2024 novou složku mýtných poplatků, která zohlední produkci emisí CO2 u vozidel podléhajících zpoplatnění. Změna je zavedena v souvislosti s implementací směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/362, jejímž cílem je podpořit další snižování produkce emisí CO2.

matt-cramblett-EelcTrMdYbo-unsplash

Aktuality / Ovzduší / Energie / Dotace / 12. 1. 2024

50 opatření, jak zrychlit tempo renovace budov pro dosažení cílů energetické účinnosti a dekarbonizace

Česká republika stojí před výzvou zrychlení renovací budov, aby dosáhla ambiciózních cílů energetické účinnosti a dekarbonizace. Ročně projde komplexní renovací pouhé 1 % budov, což je nedostatečné tempo v porovnání s požadavky nedávno aktualizovaných směrnic o energetické účinnosti a o energetické náročnosti budov, které zdůrazňují potřebu zdvojnásobení tempa renovací.

markus-spiske-JnT4Mjq5n_E-unsplash

Ovzduší / Energie / Publicistika / 8. 1. 2024

Chladnou hlavu v oteplujícím se světě

Aktuálním problémem lidstva jsou zvyšující se exhalace skleníkových plynů a s nimi spojené rekordní oteplování. Spalováním fosilních paliv se problém emisí zhoršuje, navíc se zásoby fosilních zdrojů postupně vyčerpávají. U ropy se zásoby odhadují na 50 let, u zemního plynu na 53 let a u uhlí na 114 let.

dusan-veverkolog-sqU9iWH2XhM-unsplash

Aktuality / Ovzduší / 3. 1. 2024

Letišti Praha se daří snižovat emise

Letiště Praha nadále pokračuje ve snižování emisí oxidu uhličitého. Za loňský rok se podařilo uspořit 59,45 procent emisí CO₂ ve srovnání s rokem 2009, kdy letiště poprvé uhlíkovou stopu vypočítalo. Po roce tak obhájilo certifikát Airport Carbon Accreditation třetí úrovně. Ten se vyznačuje zapojením partnerů – leteckých společností, nájemců, dodavatelů služeb a dalších. Součástí bylo i ověření uhlíkové stopy nezávislým auditorem.

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP