2/2023

Ceny ropy byly v uplynulém týdnu jako na houpačce, týden uzavřely pod 84 USD/bbl

| autor: Daniel Grecman| zdroj: oenergetice.cz0

pexels-janrune-smenes-reite-3207536
zdroj: pexels

Dění na ropném trhu bylo v uplynulém týdnu velice výživné. V první polovině týdne představitelé Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů dementovali informaci, po které se cena ropy výrazně propadla. Ta uváděla, že státy kartelu OPEC jednaly o navyšování své ropné produkce. Poté se objevily informace, že jednání států G7 o cenovém stropu plánovaném pro ruskou ropu pokročila. 

Zprávu o tom, že OPEC a jeho spojenci plánují navýšit ropnou produkci před zavedením embarga na dovoz ruské ropy do EU, přinesl v pondělí The Wall Stree Journal s odvoláním na prohlášení delegátů skupiny. Mělo se jednat o navýšení produkce o 500 tis. barelů ropy za den (bpd). Ceny ropy se v reakci na tuto informaci propadly až o 5 %.

Ještě téhož dne však saúdský energetický ministr a posléze i zástupci Spojených arabských emirátů takovéto prohlášení popřeli. Naopak uvedli, že se nabízí zavedení dalších ropných škrtů a ceny ropy zase ztráty odmazaly.

OPEC a jeho spojenci se sejdou 4. prosince, aby projednali produkční kvóty skupiny pro leden 2023. Den poté, tedy 5. prosince, vstoupit v platnost embargo EU na dovoz ruské ropy. Rozhodnutí skupiny tak bude mít výrazný vliv na další pohyb cen ropy i s ohledem na sentiment na trhu.

V týdnu navíc postoupila jednání o zavedení cenového stropu pro ruskou ropu. Z USA původně znělo, že by se cenový strop mohl pohybovat okolo 60 USD/bbl, psali jsme zde. Po jednání států G7 a EU to vypadá spíše na cenu mezi 65-70 USD/bbl, jak informuje například CNBC.

Dle analytiků by však aktuálně zavedení cenového stropu nemělo významný dopad na Rusko. Důvodem je, že se ruská ropa již obchoduje s výraznou slevou oproti trhu, a to mezi 60-65 USD/bbl. Zavedení nižšího stropu a vynucování jeho dodržování by však mohlo zhoršit vztahy s odběrateli ruské ropy – Čínou, Indií nebo Tureckem.

Nahradit ruskou ropu nelze

Rusko je významným producentem a exportérem ropy.  Je třetím největším producentem na světě po USA a Saúdské Arábii a druhým největším exportérem po Saúdské Arábii. Jeho export činil v říjnu letošního roku 7,7 milionů barelů ropy a ropných produktů za den. Pouze o 400 tis. barelů ropy za den pod úrovní jeho agrese na Ukrajině.

Nahradit plně ropnou produkci Ruska nelze – v současnosti není dostatek volné a dostupné produkční kapacity v jiných částech světa, jak ukazuje report Mezinárodní energetické agentury. Cílem stropů z tohoto důvodu nemůže být úmysl zastavit ropný export Ruska, nýbrž cíl limitovat tržní příjmy Ruska. Strop se proto nachází nad produkčními náklady ruské ropy.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP