2/2023

Za provozní nekázeň dostala firma pokutu 120 tisíc korun, měření emisí nadlimitní hodnoty neprokázalo

| zdroj: ČIŽP0

foto1_0.jpg
zdroj: cizp.cz

Měření emisí, které na konci března letošního roku prováděli inspektoři České inspekce životního prostředí v rámci kontroly společnosti KRONOSPAN CR spol. s r.o. v Jihlavě, neprokázalo závažná pochybení při provozu zařízení. Inspektoři zjišťovali za pomoci vlastních technických prostředků, kterými ČIŽP disponuje, zda jsou plněny stanovené emisní limity.

Emise byly měřeny na jednom z nejvýznamnějších zdrojů znečišťování ovzduší, na výstupu ze společného komína jedné z bubnových sušáren dřevních třísek a roštového kotle na spalování biomasy. Kontrolováno bylo dodržování emisních limitů základních znečišťujících látek, kterými jsou tuhé znečišťující látky, oxid uhelnatý, oxidy dusíku, organické látky a formaldehyd. Měření emisí probíhalo za obvyklých provozních podmínek obou zařízení, emisní limity sledovaných škodlivin byly s poměrně vekou rezervou splněny.

Z pohledu dodržování emisních limitů nepatří zdroje znečišťování ovzduší v areálu KRONOSPANU mezi problémové zdroje. Provozovatel zařízení zajišťuje měření emisí v zákonných intervalech, kterými dodržování emisních limitů pravidelně prokazuje. Obvykle zjištěné nízké koncentrační hodnoty škodlivin jsou poněkud devalvovány vyšším ročním objemem vypuštěných emisí, vše však v zákonných požadavcích.

Provozy obou společností KRONOSPAN podléhají pravidelným kontrolám ČIŽP, občasný problém se může vyskytnout zejména v oblasti zvýšené sekundární prašnosti, dokladem toho je aktuálně pravomocně uložená pokuta společnosti KRONOSPAN CR spol. s r.o. ve výši 120 tisíc korun. „Sankční postih byl uložen za porušení podmínek integrovaného povolení, které bylo pro provoz společnosti vydáno, konkrétně v oblasti předcházení sekundární prašnosti,“ upřesňuje ředitel Oblastního inspektorátu v Havlíčkově Brodě Jan Panský.

Při jedné ze svých kontrol ČIŽP zjistila, že bylo provozováno zařízení s netěsnostmi na dopravní trase surovin, jimiž docházelo k úniku tuhých znečišťujících látek do vnějšího okolí a dále byl zaznamenán zdroj zvýšené prašnosti při vykládce vstupní suroviny, který nebyl v den kontroly žádnými prostředky omezován. Proti tomuto rozhodnutí se společnost odvolala, odvolací orgán – ministerstvo životního prostředí – však odvolání zamítlo.

Na zvýšenou prašnost a pachové vjemy v okolí závodu eviduje ČIŽP zvýšený počet podnětů, zejména v jarním období. V rámci své kontrolní činnosti, ať již plánové nebo nahodilé, i tyto stavy ČIŽP prověřuje.

„Je třeba si uvědomit, s jakým typem suroviny se v závodě pracuje a že i při plnění stanovených podmínek nelze zajistit za všech situací čisté a „bezemisní“ okolní prostředí,“ uvádí Panský a zdůrazňuje, že pro sekundární prašnost legislativa emisní limity nestanoví. Minimalizace vlivu na nejbližší okolí je tak zajištěna plněním stanovených podmínek a provozní kázně, což je předmětem zvýšené kontrolní činnosti ČIŽP.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP