2/2024

Výzkumy o mikroplastech a jejich znečištění za poslední dobu

| autor: Martina Jandusova0

36155604365_fa515a479d_c
zdroj: flickr.com

Z plastů se stal jeden z nejpoužívanějších materiálů. Vlivem nejrůznějších vlivů však dochází k jejich fragmetaci. O úlomcích, které mají velikost menší než 5 mm, můžeme mluvit jako o takzvaných mikroplastech. Právě to, jak mikroplasty znečišťují a ovlivňují naše životního prostředí, je předmětem mnoha vědeckých prací.

Průzračně čisté jezero?

Ženevské jezero bylo dlouho považováno za téměř nedotčenou vodní plochu, dokud nový výzkum nezjistil, že zdejší úroveň plastového znečištění je stejně vysoké jako je tomu v oceánech. Nezisková organizace Oceaneye, která sbírá z moře plastové úlomky, porovnala údaje z ženevského jezera s daty z oceánů a dospěla k závěru, že mikroplastické znečištění na povrchu jezera je řádově stejné jako v oceánech.

„Naše zjištění je zajímavé, jelikož máme často o jezeře Leman představu, že se jedná o velké alpské jezero s křišťálovou vodou. Ve skutečnosti tomu tak ale není,“ řekl s Pascal Hagmann, zakladatel a ředitel Oceaneye.

Ženevské jezero (francouzsky Léman) má tvar půlměsíce a s rozlohou 580 kilometrů čtverečních je největším jezerem v západní Evropě. Rozkládá se na švýcarsko-francouzském pomezí a je částečně napájeno alpskými ledovci. Rozlévá se do řeky Rhony, která se nakonec vlévá do Středozemního moře.

Nebezpečné úrovně

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj