Tag: MIKROPOLUTANTY

balconies-1031241_640.jpg

Aktuality / Voda / Dotace / 31. 3. 2021

Program Norských fondů získal další finanční prostředky, navyšuje alokaci některých svých výzev

Státnímu fondu životního prostředí ČR se podařilo vyjednat navýšení finančních prostředků v programu „Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu“, který čerpá prostředky z Norských fondů. Částku 2,7 milionu eur využije k financování projektů zařazených do zásobníku žádostí ve dvou již uzavřených dotačních výzvách Oslo a Bergen a pro připravované výzvy zaměřené na změnu klimatu a ochranu vod před znečištěním mikropolutanty.

zelivka2 Cropped (1).jpg

Aktuality / Voda / 30. 7. 2021

Po nedávné modernizaci odstraňuje úpravna vody Želivka z pitné vody i farmaka nebo pesticidy

V současné době úpravna vody Želivka zásobuje přibližně 1,3 milionů obyvatel v Praze, ve Středočeském kraji a Kraji Vysočina (tj. zásobuje přibližně každého sedmého obyvatele České republiky). Její nová instalovaná filtrace umožňuje odstranit z pitné vody a z koloběhu v rámci životního prostředí maximum nežádoucích látek, tzv. mikropolutantů jako pesticidů a jejich metabolitů, farmak nebo xenobiotik.

hand-1576418_640.jpg

Aktuality / Voda / Dotace / 27. 9. 2021

Druhé kolo výzvy na odstraňování farmaceutického znečištění je otevřeno, o 94 milionů se uchází 12 žadatelů

Od dubna do června letošního roku mohli zájemci podávat své projektové náměty do výzvy „Trondheim“ zaměřené na realizaci pilotních opatření pro odstranění znečištění povrchových vod mikropolutanty v podobě zbytků léčiv. Žadatelé, jejichž projektové náměty získaly v prvním kole kladné stanovisko expertní komise, mohou od dnešního dne zasílat své žádosti o poskytnutí finanční podpory. Z prostředků Norských fondů je pro ně připraveno téměř 94 milionů korun.

VUT_Strojirensky-veletrh-plasma-a-reaktor-vyber_2021-11-08_Prokopius_005_800.jpg

Aktuality / Voda / 12. 11. 2021

Nová technologie pro dočišťování vody pomocí kavitace a nízkoteplotního plazmatu získala zlatou medaili na MSV 2021

Zařízení CaviPlasma umí z vody odstranit zbytky chemikálií a hubí i patogenní mikroorganismy. Vynález z Fakulty strojního inženýrství VUT má potenciál zvládnout velké objemy vody a najít využití v průmyslu, uspěl v kategorii zpracovatelské technologie. Ocenění se dočkal i další exponát, na němž spolupracovalo VUT a do soutěže ho přihlásila partnerská firma Slovácké strojírny.

6359255005_a695c5c8c9_c.jpg

Voda / Publicistika / 2. 2. 2022

Seriál o kalech I.: Jak to bylo doposud

Kaly jsou stále více skloňovaným tématem. Zdá se, že jejich možné využití a urputná regulace způsobí, že o tento druh odpadu bude již v brzké době velká sháňka. Jak to dosud bylo, jak to právě je a jak to bude v budoucnosti s kaly, o tom se dovíme v tomto seriálu textů z dílny Miroslava Kose, odborníka skupiny SMP CZ.

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia