2/2023

V tomto století bude na 80 % půdy méně vody, domnívají se vědci

| zdroj: voda-portal.sk0

water-sprinkler-880970_640.jpg
zdroj: pixabay

Měli bychom začít efektivněji hospodařit s vodou v zemědělství, protože podle nové studie ji v příštích desetiletích celosvětově ubude.

Globální nedostatek vody

Podle nové studie Americké geofyzikální unie, která byla zveřejněna v časopise Earth's Future, bude do roku 2050 více než 80 % světové zemědělské půdy čelit vyššímu nedostatku vody. Vědci zkoumali současnou i budoucí globální náročnost zemědělství na vodu a pokusili se předpovědět, zda dostupné zásoby vody, ať už dešťové nebo závlahové, budou dostatečné v kontextu měnícího se klimatu.

Pro tento účel vyvinuli index, který jim umožňuje měřit a předpovídat nedostatek vody v zemědělství, konkrétně vody v půdě, jejímž zdrojem jsou srážky a závlahové vody z řek, jezer a podzemních vod. Jedná se o první studii, která index aplikuje na celý svět a předpovídá globální nedostatek vody v důsledku klimatické změny.

Hlavní autor studie Xingcai Liu, který působí na Čínské akademii věd, vysvětluje, že zemědělská produkce, náročná na spotřebu vody, bude čelit obrovským výzvám. Index umožňuje spolehlivě odhadnout nedostatek vody v zemědělství, ať už v podobě srážek nebo závlahové vody.

Méně vody na orné půdě

Během posledních sto let vzrostla celosvětová poptávka po vodě dvakrát rychleji než lidská populace. Nedostatek vody je v současnosti problémem na všech kontinentech, kde se obdělává půda, a představuje riziko pro potravinovou bezpečnost. Přesto většina modelů neprozkoumala nedostatek vody v dostatečné míře.

Část dešťové vody, která se zadržuje v půdě, odkud ji čerpají rostliny, se ale přehlíží. S touto vodou se v modelech často nepočítá, jelikož se nedá extrahovat pro jiné účely. Objem vody dostupné pro plodiny závisí na množství srážek, ale také na tom, kolik vody odteče nebo se vypaří. Vliv mohou mít také zemědělské postupy, lokální vegetace, typ půdy či sklon terénu.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP