2/2024

V Maďarsku byl otevřen největší závod na výrobu zeleného vodíku v regionu

| zdroj: TZ Skupina MOL0

Elektrolyzér_zelený vodík
zdroj: Skupina MOL

Skupina MOL otevřela v maďarském městě Százhalombatta největší závod na výrobu zeleného vodíku v celé střední a východní Evropě s kapacitou 10 megawattů. Investice do závodu v celkové výši 22 milionů eur zajistí udržitelnější výrobu motorových paliv, protože závod pomůže snížení emisí oxidu uhličitého rafinérie Duna o 25 000 tun. Skupina MOL bude schopna ročně vyrobit 1 600 tun čistého, uhlíkově neutrálního vodíku.

Závod s elektrolýzní jednotkou o výkonu 10 MW od společnosti Plug Power z USA bude vyrábět přibližně 1 600 tun čistého, uhlíkově neutrálního zeleného vodíku ročně. Investice ve výši 22 milionů eur (v přepočtu 550 milionů korun) sníží uhlíkové stopy rafinerie Duna o více než 25 000 tun oxidu uhličitého ročně. Nová technologie navíc může postupně nahradit výrobu vodíku ze zemního plynu, která v současnosti představuje šestinu celkových emisí oxidu uhličitého Skupiny MOL.

Výroba v novém závodě bude plně spuštěna již v druhé polovině letošního roku. Vyrobený zelený vodík pak bude Skupina MOL využívat především ve vlastní síti pro výrobu motorových paliv. Oproti tomu závod na výrobu zeleného vodíku společnosti, jehož výstavba započne koncem letošního roku nedaleko Litvínova, bude schopen distribuovat zelený vodík až koncem roku 2028.

Americká společnost Plug Power nabídla Skupině MOL inovativní a spolehlivou technologii. Společnost má téměř 50 let provozních zkušeností s používáním vodíkových generátorů optimalizovaných pro výrobu čistého vodíku. Elektrolyzér v novém závodu využívá elektřinu z obnovitelného zdroje k rozkladu vody na vodík a kyslík. To znamená, že v rámci výroby nevznikají žádné znečišťující vedlejší produkty a při výrobě 1 tuny vodíku zařízení zároveň vyprodukuje 8 až 9 tun čistého kyslíku.

Nyní můžeme vyrábět ekologický vodík bez produkce skleníkových plynů. Díky této technologii dosáhneme tak velkého snížení emisí, jako kdybychom ze dne na den vyřadili ze silnic přibližně 5 500 automobilů, řekl při slavnostním otevření nového závodu na výrobu vodíku József Molnár, generální ředitel Skupiny MOL a dodal: „Po rafinerii v Százhalombattě přeneseme technologii do dalších dvou výrobních závodů Skupiny MOL, aby byl proces výroby paliva v každé z našich rafinerií udržitelnější,"

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA