2/2023

Situace na trhu plastů se nelepší

| autor: František Vörös, konzultant0

clothes-peg-3361351_640.jpg
zdroj: pixabay

Globální dodávky některých surovin jsou v permanentním tlaku a dochází ke zvyšování jejich cen. Průměrný index světové ceny nejdůležitějších komodit se v prvním čtvrtletí zvýšil o 3,2 %, nejvíce u oceli o 6,6 % a postihl i plasty.

Pandemie COVID-19 způsobila v EU vloni pokles výroby v chemickém průmyslu o 1,9 %, oproti roku 2019. Asociace výrobců primárních plastů Plastics Europe hlásí pokles ve výrobě primárních plastů o 5,7 %. Zpracovatelé plastů zaznamenali vloni pokles o 4,6 %, v prosinci oživení o 7 %. Největší poklesy nastaly v aplikacích plastů v dopravních prostředcích – o 21,2 %, ve stavebnictví o 4,6 %, o obalech pro potraviny o 3,2 % a v chemii a farmacii o 1,9 %. Kladné číslo zaznamenaly pouze aplikace v elektronice.


Přečtěte si také:

Plasty v ohrožení? Zpracovatelé hlásí potíže


Dnešní plastikářský trh je globální a problémy v důležitých teritoriích ovlivňují celý svět. O jaké situace se jednalo:

  • Po dramatickém poklesu ceny ropy v první polovině roku 2020 na cca 30 USD za barel a následných dohodách kartelu OPEC a Ruska se vyšplhala v současnosti cena nad 60 USD za barel. Pro výrobu plastů se používá cca 5 % ropy. Její cena má zásadní vliv na ceny vyrobených primárních plastů. K výrobě plastů lze využít i tzv. břidlicový plyn, který se těží ve značném množství v USA.
  • Koncem roku hurikány v oblastech výroby plastů a v letošním únoru kruté mrazivé počasí v USA způsobily výpadky ve výrobě plastů. Zatímco Evropa uzavřela v období 2010-2015 výrobní kapacity PE ve výši 1,5 mil. tun, v USA se realizovaly na bázi břidlicového plynu obří kapacity polyolefinů, z nichž část se vyváží do Číny a EU. Efektivita těžby břidlicového plynu z více než 300 tisící vrtů byla kalkulována na cenu ropy vyšší než 50 USD za barel. Loňský pokles ceny ropy pod tuto úroveň způsobil uzavření řady vrtů a k odložení anebo zastavení výstavby obřích komplexů výroben plastů v hodnotě stovek miliard USD. Značné dopady na výrobce plastů v USA měla extrémně mrazivá bouře mezi 11. - 16. 2. 2021 v Texasu a Louisianě, která způsobila zamrzání vody potřebné pro těžbu břidlicového plynu, nedostatek energií a odstavení většiny výroben plastů. Ještě 11.3.2021 bylo 35 % americké kapacity výroby etylenu mimo provoz. Americký index produkce chemikálií v únoru poklesl o 3,6 %, v oblasti kolem Mexického zálivu o 5,8 %.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP