2/2023

Peletovací lis

| autor: Vekamaf.cz0

Peletovací lis

Pelety se vytvářejí lisováním pilin a hoblin, kůry, slámy nebo slunečnicových slupek. Výrobky používané k výrobě pelet jsou rostlinného původu, a proto jsou pro životní prostředí neutrální. V důsledku spalování pelet nedochází k nadměrné emisi oxidu uhličitého (CO2) do atmosféry.

Když vytápíme dům peletami, získáním tepelné energie uvolníme pouze množství plynu, které zařízení během jeho růstu absorbovalo. Rovněž se považuje za ekologické palivo, protože produkuje pouze zanedbatelné množství škodlivých látek (síra je max. 0,08 procenta, chloridy - max. 0,03 procenta). Pelety se vyrábí v peletovacím lisu.

Průměr pelet může být od 3 do 25 mm, v závislosti na matrici použité pro výrobu granulí. Délka je od 5 do 40 mm. Pokud rozměry granulátu překročí výše uvedené hodnoty, jsou zahrnuty v briketě. v Dánsku se nejčastěji prodávají pelety o průměru 8 mm. Další populární velikost je 6 mm. Stejný průměr pelet z jedné výrobní šarže poskytuje homogenní produkt, snadno použitelný.

Kvalita pelet se může výrazně lišit. Faktory ovlivňující kvalitu paliva jsou především suroviny používané k výrobě, trvanlivost a vlhkost granulátu a také výběr vhodného peletovacího lisu a použité technologie. Pelety nejvyšší kvality se získávají z nábytkářských závodů díky vysoce kvalitnímu dřevu a nízké vlhkosti materiálu. Pelety z rostlin mají mnohem nižší kvalitu, jejich složení se může výrazně lišit, dokonce i ve stejné šarži materiálu.

Výroba pelet v peletovacím lisu

Piliny, dřevo či sláma se suší a melou. Pod vlivem tlaku v peletovacím lisu se rozemleté suché piliny zhutní a vytvoří se granule s vysokými zahřívacími vlastnostmi. Nepřidávají se žádné umělé přísady, peleta by měla být 100% přírodní. Pod vlivem vysoké teploty uvolňuje dřevo lignin, což je přírodní lepidlo.

Na výrobu pelet není potřeba prořezávat stromy, lze využít odpad z pily. Peletovací lisy zvládnou zpracovat i postprodukční zbytky z pil. Pila používá nejkrásnější desky a kmeny. Při výrobě pelet na tomto aspektu příliš nezáleží. Piliny by měly být čisté bez různých příměsí.

Připravená biomasa jde do bubnu, kde jeden nebo více lisovacích válců vytlačuje materiál válcovými lisovacími otvory. Po projetí přes matrici jsou pelety řezány na vhodnou délku. Matici lze vyměnit, což vám umožní změnit průměr válcových otvorů čímž se získají pelety různých velikostí. Lisování biomasy ji zvyšuje teplotu.

Hladina tlaku v matrici by měla být upravena mimo jiné podle typu granulované biomasy. Obecně platí, že čím tvrdší je granulovaný materiál, tím vyšší tlak bude vyžadovat. Příliš nízký tlak může vést k blokování otvorů matrice biomasou a interference ve výrobním procesu.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP