2/2024

PE Podcast #7: V příštích deseti letech se bez uhelných elektráren neobejdeme

| autor: redakce1

Kopie návrhu Podcast Průmyslové ekologie
zdroj: redakce, Radek Jirků

Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu se změnilo mnohé, především ale situace na evropském, potažmo i českém, trhu s energiemi. V reakci na to se EU chce zaměřit na energetické úspory, dodávky energie diverzifikovat a vehementně dekarbonizovat. Naše země je ale velmi specifická, jelikož máme jeden z energeticky nejnáročnějších průmyslů v Evropě, takže nemůžeme jednoduše převzít energetické mixy jiných zemí.

Ruská agrese na Ukrajině vyvolala spoustu nejistoty, otázek a podnítila Evropskou unii k tomu, aby začala reformovat evropský trh s energiemi. Jak by měla evropská energetika vypadat, aby se stala bezpečnou a stabilní? Jakým způsobem bychom měli proměnit energetický mix v naší republice? Proměnil se nějak význam, který mají dnes obnovitelné zdroje energie (OZE)? A co se stalo, že v České republice je elektřina jedna z nejdražsích v Evropě, i když ji dokážeme vyrábět poměrně levně?

O tom všem jsme si v našem podcastu povídali s Radkem Jirků, analytikem ve společnosti Sev.en energy:

Komentáře

  1. Nevím, zda je stále velkou chybou, podvolovat se energetickému ataku EU. Ten roste a nebere ohledy na nic, natož na naše česká specifika. Stále a víc si myslím, že současná struktura a sdílené pravomoci vedení EU jsou pro nás nevýhodné. Pro jiné výhody to trpíme? Pro stamiliardové půjčky, které již slušně splácíme? Všechno má své hranice, kdy už je třeba brzdit. Ale tady jak vidím, skoro nikdo z těch vyvolených brzdit neumí. Ale ví nechce. Co nás to stojí, to vidíme mj. u potravinového trhu, u ceny elektřiny, u omezování našeho vývozu oceli, cementu a jiných komodit. A asi u 1000 dalších položek prodeje i nákupu. co třeba si myslet o naší totální závislosti na čínských strategických surovinách pro polovinu průmyslu a na čínském spotřebním zboží, které má zastoupení v maloobchodu asi 95%? Kdo je u nás blbec? Kdo to neumí zařídit, aby v podstatě celá Evropy a poloviny světa přestala nakupovat a dovážet 90% své osobní občanské spotřeby z Číny? Kde mají rozum naši politici? Vždyť o této vysoce politické závislosti na Číně nikdo dosud nikde nemluví a skoro ani nepíše! Co je to? Vždyť to bude mít ještě horší konotace než závislost Evropy na ruské ropě a plynu! Pane Fialo a Síkelo, zkuste se probudit.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj