2/2023

OP TAK: Nepůjde o revoluci, ale evoluci

| autor: Martina Jandusova0

DSC_1175.JPG
zdroj: redakce, Marian Piecha

V termínu 20. - 21. 9. proběhl první ročník mezinárodní konference „Cirkulární ekonomika v praxi“, kterou pořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Cílem této tematicky velmi kvalitní konference bylo přiblížit aktivní činnost MPO komerčním firmám, které se mnohdy velmi obtížně orientují v nových legislativních omezeních, nařízeních a doporučení v oblasti cirkulární ekonomiky.

Úvodní slovo za vicepremiéra Karla Havlíčka převzal Marian Piecha, náměstek ministra průmyslu a obchodu. „Když se říká, že z každé krize je nutné se proinvestovat, jde o takové zaklínadlo,“ začal svou řeč.

Podle náměstka mohl takový způsob fungovat před lety, ale v současné době nestačí. „Do určité míry dnes ekonomika funguje, ale máme před sebou výzvy, ze kterých se neproinvestujeme. Je před námi de facto zelenání ekonomiky,“ vysvětluje Piecha.

Podle náměstka je to částečně proto, že fungujeme na principu vyrábět co nejvíce a co nejlevněji. „Jenomže my spíš potřebujeme vyrábět chytřeji a využít naše znalosti,“ podotýká Marian Piecha. Právě Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) a Národní plán obnovy (NPO) mají v tomto dva zásadní cíle. Jedním je digitalizace. „Jen tak jsme schopni zvyšovat naše HDP, a to tím, že budeme produktivnější při stávajících kapacitách,“ uvádí náměstek ministra a dodává: „Dnes máme konferenci o druhém cíli, kterým je zelená ekonomika.“

Pro mnohé představuje evropský Green Deal a balíček Fit for 55 riziko nebo hrozbu. „Já bych je viděl pozitivně. Další programovací období budou už v režimu cukru a biče,“ říká Piecha, čímž má na mysli, že na jedné straně se bude utahovat legislativa týkající se emisí a využívání zdrojů. Na straně druhé budou ale dostupné i nové příležitosti. „A to nejen skrze Národní plán obnovy, ale i náš operační program OP TAK, který bude minimálně z 50% plnit cíle, jenž chce Evropská komise v roce 2030,“ podotýká náměstek.

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu nikdo přesně neví, co vlastně cirkulární ekonomika je, ačkoliv o ní všichni hovoří. “V České republice máme špičkové projekty, které budou předneseny během druhého dne konference, takže se nemáme zač stydět. Nicméně potřebujeme v Česku zvednout cirkulární ekonomiku a využití druhotných surovin jako celek, a právě o tom je dnešní konference,“ vysvětluje Marian Piecha, který se následně přesunul k přednášce o tom, jaké činnosti vyvíjí Ministerstvo průmyslu a obchodu v oblasti cirkulární ekonomiky.

Zcela novou věcí je v dotačních programech vodní audit, který je založen na stejných principech jako audit energetický. „V rámci vodního auditu je prováděna analýza v podniku a zjišťuje se, kde lze ušetřit nejvíce zdrojů,“ objasňuje náměstek a pokračuje: „Mým velkým přáním je audit cirkulární.“ Bylo by tak možné vymanit se z procesu, během kterého se nakupují Best available technologies, a mít mechanismus, jímž by se projekty porovnávaly mezi sebou. „V energetických úsporách to umíme, proto se domnívám, že je něco takového proveditelné,“ dodává Piecha.

Program poradenství pro malé a střední podniky v rámci vodního auditu byl pilotně spuštěn. „Chápeme, proč zájem zatím není moc velký. Dělat vodní audit pro vodní audit samotný se některým firmám nevyplatí, proto je nutné uvést, že vodní audity budou pro všechny projekty klíčové,“ vysvětluje náměstek. Což znamená, že půjde o podmínku pro veškeré výzvy, které se budou týkat technologií do vody.

Na oblast hospodaření s vodou v rámci podniků je v OP TAK připraveno více než 1,2 miliardy korun a je možné podporovat i velké podniky a to u neproduktivních investic. „Zrovna u vody se takového hledisko obhajovalo velmi dobře, protože jakákoliv obnova nebo retence vody, přivaděčů vody, cirkulace vody apod. není klíčová ze strany ziskovosti projektu. Platí to samozřejmě ve chvíli, kdy je vody dostatek. Když voda není, nevyrábí se,“ říká Marian Piecha.

Všichni se mě ptají, v čem bude program OP TAK jiný. Nebude to žádná revoluce, bude to evoluce,“ komentuje na závěr operační program náměstek Piecha. Na tuto zkušenost naváže rovněž Národní plán obnovy. První výzvy NPO budou nastaveny podobně jako poslední výzvy Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK).

Mrzí mě, že způsob, kterým jsme se na konci OP PIK naučili čerpat dotace pro velké podniky na projekty výzkumu a vývoje v oblasti úspory emisí CO2 a cirkulární ekonomiky nemůžeme přenést do nového programovacího období,“ podotýká náměstek a dodává: „Již asi šest let se snažím Komisi vysvětlit, že pokud máme hledat úspory v průmyslu, malé a střední podniky nám stačit nebudou. V OP TAK bude podpora výzkumu a vývoje velkých podniků podmíněna spoluprací s MSP a to je málo.“

Logo-MPO.width-700.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP