2/2023

Odkud unikají mikroplasty do životního prostředí

| autor: František Vörös, konzultant0

soren-funk-jQuky0VINAI-unsplash
zdroj: unsplash.com

Z miliard tun vyrobených plastů po celém světě je po skončení jejich aplikační životnosti pouze 9 % recyklováno, významná část je využívána energeticky a skládkována. Bohužel nemalá část plastových odpadů znečišťuje životní prostředí. Do řešení tohoto problému se musí zapojit celý řetězec, od výzkumu, přes výrobce, dopravce, zpracovatele a recyklátory plastů.

K zamezení ztát mikroplastů, definovaných velikostí pod 5 mm, do životního prostředí jsem publikoval dva příspěvky - Seriál o plastech XXXII.: Mikroplasty a Vědci zjistili, že za znečištěním subtropického Pacifiku plovoucími plasty mohou průmyslové rybolovné země.

V dnešním příspěvku bych se chtěl věnovat aktuálním informacím k tomuto tématu, zejména ze sousedního Německa. Asociace BKV GmbH vloni v srpnu zveřejnila zprávu Speciální posouzení ztrát pelet jako doplněk k předchozím zprávám Z pevniny do moří a Plasty v životním prostředí. Popisují, na kterých místech mohou plastové pelety unikat do životního prostředí a které vstupy jsou obzvláště důležité.

Připomínají již existující průmyslové iniciativy k zabránění úniků mikroplastů jako Zero Granulate Loss, Zero Pellet Loss a Operation Clean Sweep (OCS). Posledně jmenovanou iniciativu již podepsalo 1 800 společností, od výrobců plastů – členů Plastics Europe, dále zpracovatelů plastů – členů EuPC a recyklátorů plastových odpadů.

Iniciativní zapojení českých zpracovatelů pěnového polystyrenu v rámci Sdružení EPS ČR bylo popsáno v článku Sdružení EPS ČR napomáhá předejít úniku mikroplastů do přírody. Již čtyři členové Sdružení realizovali opatření proti úniku perliček EPS a obdrželi certifikát „Provoz bez mikroplastů“, když splnili 16 konkrétních podmínek pro jeho udělení. Je žádoucí, aby se do programu zapojili i výrobci ostatních typů plastových pelet, jako např. PKN Litvínov, nebo Synthos Kralupy. A hlavně početnější zapojení přepravců a zpracovatelů plastů a recyklátorů odpadních plastů je žádoucí.

Od letošního roku byla zahájena nezávislá certifikace systémů opatření k minimalizaci ztrát pelet v rámci asociací Plastics Europe a EuPC.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP