1/2024

Vědci zjistili, že za znečištění subtropického Pacifiku plovoucími plasty mohou průmyslové rybolovné země

| autor: František Vörös, konzultant0

7825968422_5e20118f5a_c.jpg
zdroj: flickr.com

Až osm milionů tun odpadu skončí každý rok v oceánech a mořích. Většinu z nich tvoří plasty. Jedná se ale o příliš hodnotný materiál na to, aby končil takovým způsobem.

Ke snížení plastových odpadů v mořích podepsalo v roce 2011 celkem 75 plastikářských organizací ze 40 zemí „Global Plastics Aliance“. Při každoroční zprávě o plnění závazků se v září 2021 bylo uvedeno, že k řešení problémů již bylo zrealizováno 395 projektů.

V článku „Udržitelnost a uhlíková neutralita se netýká jen plastů“ zazněla informace o aktivitách OSN k vypracování globálního právně závazného dokumentu pro snížení plastového znečištění do konce roku 2024. Nová dohoda se má týkat celého životního cyklu plastových materiálů – od výroby, zpracování, aplikace a využití po skončení aplikační životnosti. A má upoutat pozornost i na plastové odpady v zemích, které se zabývají rybolovem.

Evropští plastikáři se věnují problematice úniku plastů, zejména prevencí jejich vzniku a úniku plastových pelet do řek a jejich prostřednictvím do moří. Např. české Sdružení výrobců a zpracovatelů EPS – pěnového polystyrenu, modifikovalo předpisy své evropské asociace EUMEPS k prevenci úniku kuliček EPS při vykládce suroviny, manipulaci s oktabiny a procesu zpracování předpěňováním, následným vypěnováním, balením a expedici. V současné době jsou certifikovány čtyři členové Sdružení jako Provozy bez mikroplastů.

Řeka Rýn přináší do Severního moře každodenně jednu tunu převážně plastových odpadů. Od září 2022 pluje na řece Rýn, poblíž Zoobruecke 4,7 metrů široký lapač odpadků „Rheinkrake“, který se skládá ze dvou 10,3 metrů dlouhých plováků. Mezi plováky jsou dva záchytné koše pro menší odpady, když velké kusy jsou odstraněny na přídi lodě. Shromážděný odpad je zdokumentován a vědecky vyhodnocen ve spolupráci s Universitou z Bonnu. Podle výsledků dojde k doporučení pro zlepšení stavu pro politiky, veřejnou správu a občanské společnosti.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP