2/2023

Německo kvůli Rusku rozjede uhelné elektrárny

| autor: Martina Jandusova0

pexels-tom-fisk-9050451.jpg
zdroj: pexels

Ruský exportér zemního plynu Gazprom v posledních dnech výrazně snížil dodávky plynu do Evropy. Podle Gazpromu ke snížení došlo následkem poškození plynového potrubí Nord Stream. Německý ministr hospodářství Robert Habeck za tím ale vidí politické důvody a plánuje úspory plynu.

Dodávky plynu do Německa před několika dny klesly o bezmála 60 %, což zasáhlo nejenom spolkovou zemi, ale mělo dopad i pro Francii, Rakousko a Českou republiku. Rakousko na pokles plynu zareagovalo tím, že rozhodlo přestavět rezervní plynovou elektrárnu tak, aby mohla vyrábět elektřinu z uhlí.

Německo, které je z evropských zemí na ruském plynu nejvíce závislé, se také rozhodlo uchýlit k uhelným elektrárnám. Zároveň poskytne finanční prostředky na to, aby do zimy mělo v zásobnících dostatečné množství plynu. Při současných cenách ho to může stát asi 15 miliard eur.

Gazprom sice několikrát uvedl, že dodávky zemního plynu snížil kvůli opravě plynovodu, v níž nastala prodleva, západní státy tomu ale nevěří. Kreml dodávky snížil jako zjevnou odvetu za evropskou podporu Kyjeva po tom, co zástupci Francie, Německa, Itálie a Rumunska odcestovali na Ukrajinu, aby podpořili snahu země o vstup do Evropské unie. Největší starostí se tak teď namísto klimatického boje stalo hledání náhradních zdrojů, které zajistí evropským zemím energetickou soběstačnost.

Kroky německé vlády

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v neděli uvedl, že Německo musí omezit používání plynu pro výrobu elektřiny. Plyn by měly nahradit uhelné elektrárny. Podle Habecka je současná situace natolik vážná, že je nutné využívat více uhlí k výrobě elektřiny. Vláda si přitom dala za cíl, že do roku 2030 zbaví německou energetickou výrobu uhlí.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP