1/2024

Kůrovec a budoucnost využití biometanu hlavními tématy konference o energii z biomasy

| zdroj: CZ Biom0

Kůrovec a budoucnost využití biometanu hlavními tématy konference o energii z biomasy

Téměř dvě stovky účastníků diskutovali nad budoucností energetického využití biomasy v Česku. Největší obavy mezi odborníky panují nad dostupností dřevní štěpky, které je dnes v důsledku kůrovcové kalamity nadbytek, ale v budoucnu může scházet. To ohrozí zejména menší a střední obecní teplárny spalující výhradně biomasu. Velká očekávání naopak vzbuzuje budoucí rozvoj výroby biometanu, obnovitelné alternativy fosilního zemního plynu, v bioplynových stanicích.

Jan Habart, předseda CZ Biom, na konferenci připomenul, že „biomasa dnes dodává Česku 87 % obnovitelné energie, a zajišťuje čistou energii z místních zdrojů. Sucho a kůrovec však představují první ochutnávku problémů, které před naším odvětvím stojí, protože ohrožují stabilitu dodávek paliva pro výtopny nebo bioplynové stanice.

Štěpku nebo slámu je potřeba zajistit hlavně pro stávající výrobce, kteří na biomasu vsadili již v minulosti. Další rozvoj bioenergetiky je však třeba pečlivě plánovat, protože ji stále potřebujeme. Biomasa je skvělou partnerkou energii z větru nebo slunce, když zrovna nesvítí nebo nefouká.”

Na konferenci se vzpomínkou na pionýrské začátky energetického využívání biomasy v Česku, vystoupil Jaroslav Váňa, zakladatel sdružení CZ Biom, které od svého založení v roce 1994 oslavilo 25 let. Pozvání na konferenci přijali také zástupci Energetického regulačního úřadu nebo Ministerstva životního prostředí. 

S příspěvkem o možnostech výsadby akátu při obnově kůrovcem zničených lesních porostů, vystoupil Richard Horký, majitel třebíčské firmy TTS a místopředseda CZ Biom. Akát, se kterým mají bohaté zkušenosti lesníci v Maďarsku, by mohl pomoci hlavně na strmých a suchých lokalitách, kde jiné druhy prohrávají pomyslný souboj se změnou klimatu.

Pozornost vzbudily také zkušenosti Martina Vrtišky ze společnosti EFG, která na konci října letošního roku zprovoznila první komerční výrobnu biometanu v Rapotíně na Šumpersku.

Biometan má podobné složení jako klasický zemní plyn, není však třeba ho dovážet z Ruska. V Rapotíně ho vyrábí z bioodpadů v místní bioplynové stanici. Očekává se, že podobných zařízení by do konce příští dekády mohly vzniknout stovky, díky modernizaci již existujících bioplynek nebo výstavbou zcela nových zařízení.

Bohatý program završily exkurze do nedalekých bioplynových stanic ve Výčapech nebo Hrotovicích, kde energie z bioplynu zajišťuje teplo v místních domácnostech, a nově také vytápí chov sumečka afrického. Zajímavostí byla návštěva výtopny v Dukovanech, jednoho z nejnovějších přírůstků do rodiny obcí, které vytápí pouze biomasou, v tomto případě dřevní štěpkou.

ilustrační foto/publicdomainpictures

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA