2/2023

Jak se Německo snaží šetřit energií

| autor: překlad: redakce| zdroj: DW0

cologne-g9b58c6ac9_640
zdroj: pixabay

Když se začnou zvyšovat ceny energií, lidé se snaží svou spotřebu snížit. Totéž platí i pro města, jako je Kolín nad Rýnem. Portál DW popisuje, jak se Německo snaží vyrovnat s vysokými cenami energií.

Katedrála svatého Petra v Kolíně nad Rýnem. Nejnavštěvovanější turistická atrakce v Německu zmizela z městského nočního panoramatu. V noci už totiž není osvětlena. Jde o jednu z viditelnějších známek nadcházející masivní energetické krize, k níž dochází kvůli ubývajícím zásobám z Ruska, které zaútočilo na Ukrajinu.

"Zatím není důvod k panice, i tak se ale musíme připravit na akutní nouzovou situaci," říká Andrea Blome, která má v Kolíně nad Rýnem na starosti oficiální tým pro energetickou krizi, a pokračuje: "Samozřejmě, že nyní šetříme především elektřinu, protože teplo není během horkého léta tolik potřeba. Zaměřujeme se na osvětlení. Zahrnuli jsme fotbalový stadion, katedrálu a historickou městskou radnici nebo mosty na Rýně. V 11:00 večer je jejich veškeré osvětlení vypnuto.“

Město nyní vypíná na noc osvětlení ve více než 130 veřejných budovách a od 23:00 tlumí pouliční osvětlení. Kolín se omezuje, aby snížil spotřebu energie o plánovaných 15 %, jak stanovila Evropská unie.

Němci se sprchují kratší dobu a vaří méně

Němečtí spotřebitelé se v pondělí dozvěděli, o kolik si připlatí za plyn v zimních měsících. Zimní příplatek za plyn, který by měl v říjnu vstoupit v platnost pro německé domácnosti a podniky, byl stanoven na 2,4 centu (59 haléřů) za kilowatthodinu. Ministr hospodářství Robert Habeck odhaduje, že odvod nakonec bude stát „několik set eur na domácnost“ ročně.

Před dvěma měsíci Habeck varoval, že Německo čeká těžký podzim a zima. Apeloval na veřejnost, aby se lidé méně koupali, sprchovali se jen pět minut a používití klimatizace omezili úplně.

Alexander Zeeh, výkonný ředitel velké společnosti na instalatérské vybavení Grohe Germany, řekl pro portál DW, že poptávka po zařízeních šetřících vodu v posledních týdnech výrazně vzrostla. Zejména po sprchových hlavicích a umyvadlech.

Průzkumy ukazují, že Němci pochopili, co se děje. Možná kvůli solidaritě s Ukrajinou, ale zejména kvůli ochraně vlastních peněženek. Lidé v celé zemi se již sprchují kratší dobu a studenější vodou, omezují spotřebu energie svých počítačů a telefonů a nahrazují vařené večeře studeným občerstvením.

Hledá se energetický poradce

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP