2/2023

Evropský soud zamítl žalobu Rakouska proti maďarské jaderné elektrárně Paks

| autor: Jiří Salavec| zdroj: oenergetice.cz0

nuclear-power-plant-g32dac31ca_640.jpg
zdroj: pixabay

Evropský tribunál zamítl žalobu rakouské vlády proti Evropské komisi kvůli nové maďarské jaderné elektrárně Paks II. Na základě dohody mezi Maďarskem a Ruskem mají být v Paks postaveny dva jaderné reaktory VVER-1200. Rakousko je historicky jedním z nejzarytějších evropských jaderných odpůrců a v současné době žaluje Evropskou komisi také kvůli  označení jaderné energetiky jako "zelené" v taxonomii EU.

Evropský tribunál se sídlem v Lucemburku, druhý nejvyšší unijní soud po Evropském soudním dvoru, zamítl žalobu Rakouska z roku 2018. Tu země podala proti rozhodnutí Evropské komise schválit státní podporu maďarskému jadernému projektu Paks II.

Ten má na základě mezivládní dohody z roku 2014 zahrnovat dva reaktory VVER-1200 od ruských dodavatelů. Zároveň Maďarsku otevírá ruský státní úvěr ve výši až 10 miliard EUR (zhruba 244,6 miliard Kč) na financování 80 % projektu.

Maďarsko dostalo souhlas poté, co Komise přezkoumala závazky, které země přijala, aby omezila narušení hospodářské soutěže. Rakousku se zejména nelíbilo, že Komise nepřezkoumala žádost ve světle pravidel EU o zadávání veřejných zakázek. Tu Maďarsko napřímo zadalo ruské společnosti Nižnij Novgorod Engineering Company Atomenergoproekt (JSC NIAEP).

„Komise byla oprávněna v napadeném rozhodnutí odkázat na své posouzení provedené v dřívějších řízeních o porušení povinnosti, v nichž zjistila, že přímé zadání zákazky postavit dva nové reaktory společnosti JSC NIAEP neporušila právo EU o veřejných zakázkách,“ uvedl Evropský tribunál ve svém rozsudku.

Jaderná elektrárna Paks v současnosti zahrnuje čtyři tlakovodní reaktory VVER-440, které byly spuštěny v letech 1982 až 1987.

Protijaderné Rakousko

Rakousko nemá žádné jaderné elektrárny v provozu poté, co na základě referenda v roce 1978 nikdy nespustilo téměř hotovou jadernou elektrárnu Zwentendorf. Z evropských zemí pak má k jaderné energetice nejvíce odmítavý postoj. Podobnou žalobu už podalo i v roce 2015 proti schválení britské podpory projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C. I tuto žaluobu však Tribunál zamítl.

„Tribunál poznamenává, že členské státy si mohou samy určovat složení svého energetického mixu a že Komise nemůže vyžadovat, aby státní financování bylo přiděleno alternativním zdrojům energie,“ píše se dále v rozsudku.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP