1/2024

Evropské vody jsou kontaminovány „věčnými chemikáliemi“. Studie odhalila vysoké koncentrace TFA

| autor: Martina Jandusova0

sebastien-jermer-WommfO0Dfjg-unsplash
zdroj: unsplash.com

Nová studie, do které se zapojilo deset evropských zemí, našla PFAS ve všech vzorcích analyzované vody.

Organizace European Pesticide Action Network (PAN Europe) a její členové analyzovaly 23 vzorků povrchových vod a 6 vzorků podzemních vod z deseti evropských zemí, aby zjistily, zda se ve vodách nachází rezidua takzvaných „věčných chemikáliích". Výzkum odhalil alarmující hladiny kyseliny trifluoroctové (TFA).

PFAS jako věčné chemikálie

Per- a polyfluoroalkylové látky (PFAS) jsou v současné době tématem mediálních zpráv i politických programů. Nebezpečné jsou zejména kvůli tomu, že se v životním prostředí nerozkládají, proto jsou také označovány jako „věčné chemikálie“. Od poloviny 20. století se PFAS neregulovaně využívaly v průmyslových a spotřebních produktech, což vedlo k tomu, že se rozšířily na takovou úroveň, která bude pravděpodobně nevratná. Jejich toxicita přitom představuje riziko pro lidské zdraví.

Evropská unie se zavázala, že postupně zakáže PFAS a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) předložila návrh na skupinový zákaz výroby, používání a dovozu PFAS, který se vztahuje na všechny chemické látky, spadající pod definici PFAS podle OECD. Existují nicméně výjimky.

Pro aplikace, pro které zatím neexistuje funkční alternativa, která by se obešla bez PFAS, jsou možná přechodná období. Obecně jsou ze zákazu vyňaty pesticidy, biocidní účinné látky a léčiva, jelikož je upravují samostatné předpisy. V poslední době ale narůstají pochybnosti o tom, zda tato nařízení řeší PFAS adekvátně.

98 % z nich byly TFA

Cílem zmíněné studie bylo prozkoumat výskyt TFA v evropských povrchových a podzemních vodách. Kyselina trifluoroctová je stabilní látka, která je extrémně mobilní a vysoce rozpustná ve vodě. „Kombinace těchto vlastností činí z TFA ‘dokonalého’ kontaminanta podzemních vod… Téměř bez překážek může vstupovat do podzemní vody a zůstat tam po staletí. Běžné procesy úpravy pitné vody navíc nemohou TFA odstranit,“ uvádí studie.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA