2/2023

Europoslanci nechtějí, aby z moří byla popelnice

| autor: Martina Jandusova0

maldives-5939710_640.jpg
zdroj: pixabay

Mořský odpad nezná hranice. Přepravuje se mořskými proudy a větrem na velké vzdálenosti po celém světě, což z něj činí globální problém.

V nejnovější zprávě s názvem „Dopad odpadků v moři na rybolov“ europoslanci požadují zavedení zásad cirkulární ekonomiky i v rámci rybolovu. Členským státům by to mělo pomoci výrazně snížit znečištění okolních moří. Za zprávu hlasovalo celkem 646 poslanců.

Už na konci března 2019 schválil Evropský parlament novou legislativu zaměřenou na plastové výrobky, které nejvíce znečišťují evropské pláže, i na ztracené rybářské výstroje. Podle Parlamentu dohromady tvoří tyto plasty přibližně 70% odpadu, který se dostává do moří. Nová pravidla schválila v květnu i Rada ministrů.

Návrh na regulaci nejrozšířenějšího odpadu v oceánech vypracovala Evropská komise. Zaměřuje se především na plastové příbory, láhve či cigaretové nedopalky. Některé plasty na jedno použití navrhla zakázat úplně, jelikož pro ně existují alternativy z jiných materiálů. Do této skupiny patří například plastové příbory, talíře, tyčinky na míchání nápojů nebo brčka. Návrh komise podpořili europoslanci i Rada EU, kteří do seznamu zakazovaných plastů přidali i další výrobky.

Středozemní moře

Pro to, abychom měli čistší evropská moře, je podle Evropských poslanců klíčové nejen podstatné snížení používání plastů, ale i recyklace v rámci rybolovu.

„Světové oceány jsou celistvým vodním útvarem, jehož dobrý environmentální stav je nezbytný k zajištění jeho odolnosti a nepřetržitého poskytování ekosystémových služeb, jako je absorpce oxidu uhličitého a výroba kyslíku, a jakákoliv změna mořských a pobřežních ekosystémů by mohla oslabit jeho roli regulátora klimatu,“ vysvětluje zpráva.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP