2/2022

ETUC: Návrhy Komise by mohly vést k prohloubení energetické chudoby mezi obyvateli EU

| autor: Daniel Grecman| zdroj: oenergetice.cz0

35139054432_0dc9bd3135_c.jpg
zdroj: flickr.com

Energetická chudoba, jak varovala Evropská konfederace odborových svazů (ETUC), by se mohla vlivem změn legislativy navrhovaných Evropskou komisí, které mají za cíl snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 55 % oproti roku 1990, dále prohloubit. Obavy mají i další svazy nebo také europoslanci.

K návrhům Komise se, stejně jako evropští ministři životního prostředí, vyjádřily skepticky i odborové svazy. A to zvláště k vytvoření druhého systému na obchodování s emisními povolenkami, do kterého mají spadat sektory silniční dopravy a vytápění. „Zvýšení nákladů u benzínových pump o 5 EUR a o 35-40 EUR/měsíc na účtech za energie se negativně projeví v rozpočtu pracovníků,“ domnívá se Ludovic Voet, tajemník ETUC, s tím, že obnovitelné alternativy nejsou v současnosti pro domácnosti dostupné.

Stejného názoru je i Silke Ernst, vedoucí německého odborového svazu IG Metall. Sarah Mekjanová z Climate Alliance, nevládní organizace bojující proti energetické chudobě v Evropě, je pak pro přezkoumání návrhu Komise a jeho dopadu na obyvatele EU.

Pokud budou návrhy Komise přijaty, zvýší se podle dat ETUC roční náklady průměrné domácnosti o 373 EUR na dopravu a o 429 EUR na vytápění, a to při ceně emisní povolenky na úrovni 170 EUR/t CO₂. Nutno podotknout, že tato cena povolenky je velice vysoká.

Pro srovnání, Německo zavedlo systém, který zpoplatňuje sektory silniční dopravy a domovního vytápění, přičemž od počátku letošního roku je cena za vypuštěnou tunu CO₂ nastavena na 25 EUR. Cena se bude postupně navyšovat do roku 2025, kdy má činit 55 EUR/t CO₂. Posléze se mají povolenky dražit. Komise se netajila tím, že se zavedeným německým systémem inspirovala.

Frans Timmermans, místopředseda EK pro klimatickou politiku, uvedl, že pro zmírnění dopadů na ekonomicky slabší skupinu obyvatel bude vytvořen sociálně-klimatický fond. Do něj má putovat čtvrtina odhadovaného příjmu z druhého systému na obchodování s emisními povolenkami, který má být zaveden od roku 2026. Fond má mít mimo jiné za úkol i to, aby umožnil domácnostem investovat do energeticky méně náročných domácností.

Energetická chudoba v EU

Podle dostupných dat, jak uvádí server Euractiv, se odhaduje, že energetickou chudobou, kdy si domácnost např. nemůže pohodlně vytápět svůj příbytek, je postiženo mezi 50 až 125 miliony obyvatel EU a Spojeného království.

Nejhorší situace je v Bulharsku, kde dle europoslankyně Jutty Paulusové má problémy platit účty za energie okolo 30 % obyvatel. Paulusová pak uvedla, že sdílí obavy nad návrhem Komise, a to vzhledem k rozdílné kupní síle obyvatel jednotlivých států, přičemž změny by zasáhly stejně celý blok.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia