2/2023

Emise z globálního energetického průmyslu stále rostou

| autor: Martina Jandusova0

environment-4787978_640
zdroj: pixabay

Emise skleníkových plynů z energetického průmyslu rostly i v loňském roce. A to navzdory tomu, že došlo k rekordnímu boomu větrných a solárních elektráren. Vyplývá to alespoň ze zprávy, která přináší globální energetické údaje za rok 2022.

Emise rostou

Energetický institut zveřejnil zprávu Statistical Review of World Energy, která zjistila, že fosilní paliva se v loňském roce i nadále podílela na celkové světové spotřebě energie z 82 %. Globální emise oxidu uhličitého vzrostly o 0,8 %, jelikož svět spotřeboval více energie. Konflikt na Ukrajině a s tím spojené omezení ruských dodávek plynu do Evropy vyvolal rekordní růst mezinárodní ceny plynu v Evropě (trojnásobný nárůst) a Asii (dvojnásobný) i bezprecedentní změny v globálních tocích obchodu s ropou a plynem.

Rok 2022 byl pro energetický průmysl turbulentním rokem. Kvůli konfliktu na Ukrajině a konci pandemie se v mnoha regionech ceny energií a energetická bezpečnost staly hlavní prioritou. Globální spotřeba energie se za rok zvýšila o 1,1 %, přičemž kvůli nárůstu emisí skleníkových plynů o 0,8% se opatření, která svět dostanou zpátky na cestu ke splnění pařížských cílů, ještě naléhavější. Potřeba zrychlení přechodu na energii, které budou čisté, cenově dostupné a bezpečné, nikdy nebyla větší,“ říká Richard Forrest FEI, vedoucí partner Global Sustainability a předseda institutu energetické transformace, Kearney.

Institut, který publikoval zprávu ve spolupráci s KPMG a poradenskou společností Kearney, očekává, že celosvětová spotřeba energie poroste i v příštím roce, čímž by mohlo dojít k dalšímu nárůstu emisí skleníkových plynů. Čína totiž letos ukončila přísné covidové restrikce, která omezovala spotřebu leteckého paliva.

Rekordní nárůst zastínila spotřeba

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP