1/2024

Domovní regulátory tlaku plynu nově vyrábí česká firma

| zdroj: HUTIRA0

regulátor B NG - HUTIRA
zdroj: HUTIRA

Společnost HUTIRA zahájila v České republice výrobu regulátorů tlaku plynu s označením B NG. Jedná se o dvoustupňové domovní regulátory tlaku plynu určené pro rodinné domy. Zařízení doposud vyráběla nadnárodní korporace Emerson pod značkou Fisher. HUTIRA v loňském roce výrobní linku odkoupila, zahájila výrobu v ČR a produkt plně certifikovala.

Společnost dokáže ročně vyrobit až 50 tisíc kusů těchto regulátorů, konkrétně se jedná o modely B6 NG a B10 NG. V odvětví plynárenství HUTIRA působí přes 30 let, ale doposud tyto regulátory na českém trhu pouze distribuovala. „Regulátory řady B NG byly dříve vyráběné v zahraničním závodě společnosti Emerson, přičemž naše společnost zajišťovala certifikaci pro Českou republiku, dovoz, prodej a servis. Od letošního roku však tato zařízení vyrábíme, o což jsme dlouhá léta stáli. Nejpoužívanější domovní regulátory tlaku plynu jsou tedy nově ryze českým výrobkem, což není v odvětví plynárenství příliš běžné“ uvedl provozní ředitel společnosti HUTIRA Hynek Faktor.

Regulátory byly před spuštěním nové výrobní linky nejprve posouzeny odborníky ze Strojírenského zkušebního ústavu.

Přesunutí výroby do Česka je v plynárenském odvětví poměrně ojedinělé. „Jdeme tímto krokem proti proudu. Zatímco ostatní přesouvají výrobu do východní Evropy a Asie, my naopak stahujeme výrobu do České republiky. S ohledem na to, že se plynárenství věnujeme již 33 let, jedná se pro nás o velmi významný milník,“ řekl Radek Kundrata, ředitel útvaru obchodu, marketingu a rozvoje společnosti HUTIRA.

Důvodem pro tento krok bylo podle něj například nedávné uzavření hranic kvůli pandemii či pozdržení dodávek zboží a materiálu kvůli vyprošťování velké kontejnerové lodi v Suezském průplavu. „Cílem bylo a je tedy zbavení se závislosti na zahraničních dodávkách,“ sdělil Radek Kundrata.

„Vlastní produkce nám umožní pružněji reagovat na dynamický vývoj na tuzemském plynárenském trhu. Příkladem je například přechod na vodík či směs vodíku se zemním plynem. Nástup těchto zdrojů energie očekáváme v nejbližších letech, regulátory jsou přitom právě na možnost distribuce vodíku již nyní připraveny,“ doplnilHynek Faktor.

Regulátor B6 NG je běžným zařízením pro rodinný dům, umisťuje se zpravidla do skříňky na hranici pozemku společně s hlavním uzávěrem plynu (HUP) a plynoměrem. V Česku je tento regulátor s velkým náskokem jednoznačně nejpoužívanějším u tohoto typu staveb. Na tuzemském trhu se využívá od roku 2008, kdy nahradil svého též velmi úspěšného předchůdce, typ Francel B6.

Ačkoliv se v současnosti vede intenzivní debata o budoucnosti plynárenství v Česku, podle Faktora se bez tohoto odvětví nelze v příštích letech obejít. „Problémem jsou samozřejmě dodávky z Ruska, ty však lze postupně nahradit, například zmíněnými alternativami či dodávkami z jiných zemí. V Česku je výborná plynárenská infrastruktura, od zásobníků přes transit až po distribuci, zároveň je zde řada plně proškolených odborníků. I v současné nejisté době pro plynárenství máme zkrátka za to, že tento obor má nejen v Česku budoucnost, což potvrzuje i naše investice do výrobní linky,“ uzavřel Radek Kundrata.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA