Tag: PLYNÁRENSTVÍ

19153010824_37a5485435_c.jpg

Aktuality / Energie / 14. 12. 2023

ČEPS dokončila investici do českých plynovodů. Přebírá firmu NET4GAS Holdings

Provozovatel elektroenergetické přenosové soustavy ČEPS dokončuje nákup společnosti NET4GAS Holdings. Ta plně vlastní firmu NET4GAS, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Akvizici již potvrdily Úřad pro ochranu hospodářské soutěže i Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise. Zástupci obou stran transakci dokončili podpisem převodních listin.

GN_odorizace

Energie / Zpravodajství / 20. 11. 2023

GasNet kontroluje před zimou těsnost plynovodů

Největší český distributor zemního plynu, skupina GasNet, zvyšuje v tomto týdnu sílu zápachu distribuovaného zemního plynu. Nárazová odorizace běží od pondělí do pátku, a probíhá na celém distribučním území GasNetu. Distributor tím prověřuje funkčnost plynárenských zařízení a plynovodů před zahájením hlavní topné sezóny.

stockvault-gas-production220787

Energie / Zpravodajství / 15. 11. 2023

ERÚ v návrhu cenového rozhodnutí o regulovaných cenách v plynárenství nejspíš porušil dvě vlastní metodiky regulace

Energetický regulační úřad ignoroval výzvu předsedy Teplárenského sdružení ČR, aby rozklíčoval nárůst regulovaných cen za přepravu a distribuci plynu. Z návrhu cenového rozhodnutí o regulovaných cenách souvisejících s dodávkou plynu vyplývá, že zákazníci v České republice by měli příští rok zaplatit 75,9 % nákladů provozovatele přepravní soustavy, zatímco v letošním roce je to 27 %.

andreas-felske-oQEdDIMEIlc-unsplash

Aktuality / Energie / 9. 11. 2023

Připomínky: Novela vyhl. o výkazech o provozu soustav v energ. odvětvích

Navrhovaná právní úprava vychází ze současné situace, kdy se na trhu navýšilo množství výroben biometanu a rovněž se zvýšila frekvence výkyvů spotřeby plynu pro paroplynové elektrárny. Tím se značně ztížily možnosti reálného odečtu spotřeby plynu (očištění spotřeby o vliv počasí), tudíž je nutno sledovat k tomu i patřičná statistická data.

manuel-will-6Bio-NGLvoo-unsplash

Aktuality / Energie / 7. 11. 2023

Co je regulovaná složka energií a za co v ní platíme

ERÚ zveřejnil návrhy cenových rozhodnutí pro elektroenergetiku a plynárenství a momentálně oba dokumenty procházejí veřejným konzultačním procesem. Konečné ceny regulované složky pro rok 2024 budou známé na konci listopadu. Shrnuje, z čeho se cena energií skládá a co všechno zahrnuje ta část, kterou platíme bez ohledu na dodavatele.

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP