Reklama

10. 4. 2017  |  Aktuality  |  Autor: Zpravodaj Evropského parlamentu

Závěry vyšetřování emisního skandálu doporučují přísnější dohled: Videoreportáž

Většina států Evropské unie a také Evropská komise selhaly, když měly zakročit proti výrobcům aut podvádějícím emisní testy. To je jeden ze závěrů výboru, který vyšetřoval skandál s měřením emisí. Zpráva plynoucí z víc než roční práce byla schválena plénem v úterý 4. dubna a poslanci v ní formulují několik doporučení, jak zajistit, aby naše auta byla ekologická nejenom při měřených testech, ale i v reálném provozu.

Když se na podzim 2015 provalil skandál dieselgate, ukázalo se, že automobilka Volkswagen i další výrobci zřejmě montovali do svých aut software, který fungoval jako „odpojovací zařízení“. Smyslem bylo obalamutit testy měření emisí.

Software moment testování rozpoznal a dočasně převedl motor do nižšího výkonu, čímž snížil výfukové plyny a zplodiny. Stejný motor pak ale ve skutečném provozu na silnici vypouštěl i čtyřikrát víc zplodin.

Toto odpojování bylo veřejným tajemstvím již před vypuknutím aféry a podobná zařízení byla proto zakázána, ale orgány, které byly zodpovědné za kontrolu - ať už na národní nebo evropské úrovni - ji zanedbaly a podezřeními se nezabývaly.

„Uplatňování evropských norem bylo velmi, velmi slabé. Členské státy se víc staraly o zájmy národních automobilek než zdraví svých občanů a čistotu ovzduší,“ shrnuje Gerben-Jan Gerbrandy, který byl v Evropském parlamentu zodpovědný za zprávu z vyšetřování.

Poslanci navrhují, aby se testy prováděly v různých podmínkách skutečného provozu. Podvody by měly dále pomoct odhalit náhodné nehlášené kontroly. Poslanci by chtěli posílit dohled EU nad automobilovým průmyslem a jasněji definovat odpovědnost i kontrolní mechanismy. Výrobci by dále měli poškozené zákazníky odškodnit.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372